MEDICINSKA REVOLUCIJA: Nanodoktore, boli me grlo!
Procvat nanomedicine
Samo u prošloj deceniji ova revolucija bila je evidentna: takozvana nanomedicina doživela je procvat, a prvi opipljivi rezultati su lekovi koji se ponašaju po ugledu na naše ćelijske mehanizme, kao i majušni roboti. Jedna od ovih inovacija je i lek protiv raka koji se sastoji od nanočestica dugih svega 100 nanometara, što znači da biste 1.000 ovih boraca protiv kancera mogli da poređate po širini jedne ljudske dlake.
Ove nanočestice su „umotane“ u molekule vode, koji im omogućavaju da putuju po našem telu a da ih naš imuni sistem ne detektuje i uništi. Na površini ovih sićušnih čestica su molekuli koji ih navode na abnormalne ćelije kancera. Kad dođu do ćelija raka, nanočestice se „prošvercuju“ unutra i, kad uđu, ispuštaju supstancu koja je otrovna i smrtonosna za mutirane ćelije.
Ubijaju ćelije raka
Doktor Omid Farohzad, direktor Laboratorije za nanomedicinu i biomaterijale u bolnici „Brigam“ u Bostonu, rekao je da postoje validni dokazi da nanočestice precizno isporučuju svoj smrtonosni tovar u ćelije raka, a izbegavaju zdrave ćelije (osnovni nedostatak hemioterapije je to što stradaju i zdrave ćelije).
Naučnici su takođe napravili nanočestice koje mogu da „osete“ kad je nivo šećera u krvi previsok i ispuste insulin koji nose sa sobom. O ovome je Kurir pisao u jednom od prethodnih brojeva.
- Iako ideja o malim mašinama u našim telima može zvučati kao naučna fantastika, i naše rođene ćelije su male „mašine“ koje je napravila priroda - kaže Metin Siti, profesor mehaničkog inženjeringa na Univerzitetu Karnegi Melon. - Priroda je napravila neka dobra rešenja, ali mi možemo bolje od toga, jer nemamo ograničenja koja priroda ima.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)