REVOLUCIJA: Kamere na telefonima uskoro bez blica?!
Na Tehnološkom Univerzitetu iz Singapura grupa istraživača uspela je da napravi prototip foto-senzora za različite tipove uređaja, koji registruje kako vidljivi, tako i infracrveni deo svetlosnog spektra. To znači da će senzor biti u stanju da upije mnogo više svetlosti od sadašnjih senzora, a to će, sem što će povećati kalitet i oštrinu fotografija, dodatno u najvećem broju slučajeva eliminisati i potrebu za korišćenjem i ugradnjom blica.
Novi senzor je oko 1.000 puta osetljiviji na svetlost od današnjih senzora (posebno onih ugrađenih u kamere mobilnih telefona) i napravljen je od grafena, posebnog materijala, "izvedenog" iz karbona. Ovaj materijal ima strukturu saća, pa je savitljiv poput gume, otporan je na toplotu poput dijamanta i bolji je provodnik od silikona.
Grafen je jednoatomski sloj mineralnog grafita i već sada ima status materijala budućnosti. Fizičari Andre Geim i Konstantin Novoselov dobili su 2010. godine Nobelovu nagradu za istraživanja, rad i razvoj grafena.
Zahvaujući upotrebi tog materijala foto-senzori će biti jeftiniji, kvalitetniji i savitljiviji, a moći će da se koriste u svoj potrošačkoj foto opremi, kao i u uređajima posebne namene, poput satelita, visokorezolucijskih kamera i sličnim.
Kako su objasnili u istraživačkom centru, novi foto-senzor ima bazu od grafena, koja je poboljšana nanostrukturama, koje se ponašaju kao sakupljači svetlosti, zbog kojih ona ostaje “zarobljena” unutar senzora, pa svetlost ostaje u njegovoj unutrašnjosti daleko duže nego u običnim sentzorima.
Istraživači ss Tehnološkog Univerziteta iz Singapura, koji su već napravili i prvi radno sposoban senzor, nadaju se da će industrija potrošačke elektronike prihvatiti izum kao budući trend i pomoći u njegovom usavravanju i razvoju.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana