LJUTI: Evropa traži objašnjenje SAD zbog prisluškivanja!
Evropski komesar za pravosuđe Vivijan Reding uputila je pismo državnom tužiocu SAD zahtevajući objašnjenje za američki tajni program "Prizma" i izražavajući zabrinutost da bi prikupljanje podataka moglo imeti ozbiljne štetne posledice kada su u pitanju osnovna ljudska prava građana Evropske unije.
"Evropski zakoni o zaštiti podataka stavljaju ograničenja na to kako se prikupljeni podaci o ljudima, uključujući i podatke sa društvenih mreža mogu koristiti", kaže za BBC Jan Braun, direktor Centra za sajber bezbednost Univerziteta Oksford.
On kaže da će se kompanije sada suočiti sa ozbiljnim pitanjima nacionalnih komesara za zaštitu podataka ali i sa pitanjima korisnika iz Evrope o tome da li su poštovale evropske zakone o zaštiti podataka koji bi trebalo da spreče da se ovako nešto dogodi.
Prema tajnim dokumentima koje su objavili "Guardian" i "Vašington Post", američka Nacionalna agencija za bezbednost (NSA) može naložiti internet kompanijama da joj omoguće pristup emailovima, razgovorima, fotografijama, fajlovima, video snimcima i drugim podacima korisnika. Kompanije čijim je serverima NSA imala pristup su Gugl, Fejsbuk, Majkrosoft, Tviter, Jahu, Paltalk, AOL i Epl.
Sa druge strane, zvaničnici sa druge strane okeana kažu da je prikupljanje podataka sačuvalo mnogo života jer je sprečilo akte terorizma.
U pismu koje je Reding uputila američkom državnom tužiocu Eriku Holderu, između ostalog je zatraženo pojašnjenje da li su prikupljani podaci samo američkih državljana i stanovnika SAD ili (a možda i prvenstveno) onih koji nisu američki građani uključujući i stanovnike Evropske unije. Reding je zatražila i da se pojasni da li je prikupljanje podataka bilo ograničeno na određene i pojedinačne slučajeve i ako je tako, koji su kriterijumi primenjeni u tim slučajevima. Zatražen je i odgovor na pitanje koja je svrha Prizme i drugih takvih programa i da li su oni ograničeni samo na nacionalnu bezbednost i strane obaveštajne službe.
Reding je dodala i da američkim organima zaduženim za sprovođenje zakona može biti dozvoljen pristup podacima evropskih građana koji se nalaze na serverima američkih kompanija u jasno definisanim, izuzetnim i sudski preispitanim slučajevima.
Pismo je poslato u ponedeljak uveče, a komesarka Reding očekuje da će dobiti odgovore na pitanja koja je postavila kada se u petak bude srela sa Holderom u Dablinu, pošto je njihov susret ranije već zakazan.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva