Naučnici više ne moraju da se penju do opasnih izvorišta lave, već je dovoljno da tamo pošalju specijalizovane aparate

REDING - Kad ne mogu ljudi, mogu mašine.
Proučavanje aktivnosti vulkana je težak posao. Morate da znate šta se dešava, ali ako se približite previše, smrt je izvesna.

Srećom, tehnologija je omogućila naučnicima da lakše prate kretanje magme i rasipanje vulkanskog pepela širom planete. Ova tehnologija omogućava im da se bave istraživanjem iz daljine, pa čak i iz svemira. Neke od mašina sad mogu čak i da se probiju unutar vulkana.

Više izvora

- Sada imamo više izvora informacija, pa možemo bolje da shvatimo šta se dešava unutar vulkana - kaže Džordž Vadž sa Univerziteta u Redingu. Nekad su vulkanolozi morali da obuju zaštitne čizme i šetaju do vrhova vulkana, ali sada ne moraju ni da se približe lavi. Najnoviji uređaj koji im pomaže u istraživanju je senzor za topografsko snimanje vulkana u svim uslovima (ATVIS), koji su razvili Vadž i njegove kolege.

- Kupole lave su veoma opasne jer vrlo lako mogu da ubiju čoveka, i to u roku od nekoliko minuta, ali ATVIS može da im priđe - kaže Vadž.

Podaci iz vulkana

On i njegov tim rešili su da ATVIS isprobaju u aktivnom vulkanu na ostrvu Monserat na Karibima. Tek tada će videti da li je ATVIS zaista sposoban da donese podatke iz same utrobe vulkana.