Rejčel Hindman, studentkinja engleskog jezika iz Glazgova, ponela je laptop u kupatilo da bi gledala film dok se opušta u kadi. U jednom trenutku je primetila da se uključila kamera, a sa druge strane haker ju je posmatrao u intimnim trenucima

Rejčel Hindman, studentkinja engleskog jezika iz Glazgova, ponela je laptop u kupatilo da bi gledala film dok se opušta u kadi. U jednom trenutku je primetila da se uključila kamera. "Bila sam u kadi i pokušavala da se opustim, a onda su na mom kompjuteru počeli da se aktiviraju programi kao da njime upravlja neki duh", kaže ona i dodaje da se užasnula pri pomisli da je "dostupna" drugima.

"Pomisao da u tako intimnom trenutku neko može da me vidi bila je zastrašujuća", kaže ona.

Ovo je samo jedan od slučajeva tzv. "ratinga" ("ratting"): hakeri šalju virus koji im omogućava pristup računaru određene osobe bez njenog znanja. Nakon toga, uključuju vebkameru (koja je ugrađena u većinu kompjutera) i posmatraju žrtvu u najintimnijim trenucima, a da ona o tome i ne sanja.

Kako je pokazala istraga BBC-jevog radija "5 lajv", ova zabranjena praksa je toliko raširena da čak postoji profitabilno podzemno tržište koje uz novčanu nadoknadu od nekoliko funti omogućava klijentima da posmatraju žrtve, koje u tim krugovima nazivaju "robovima".

Što je još gore, pedofili koriste ovu tehniku da bi špijunirali maloletnu decu (većinom devojčice) koja imaju računare u spavaćoj sobi.

Tehnika funkcioniše tako što se žrtva “navuče” da skine sa interneta određeni softver, obično putem imejla u kome joj se predlaže da uđe na određeni link (obično saveti za mršavljenje ili priče o poznatima).

Kada je jednom instalirana “daljinska alatka za upravljanje” (remote adinistration tool - RAT), ona omogućava hakerima da u svakom trenutku preuzmu kontrolu nad uređajem - na sličan način kao što IT stručnjaci daljinski popravljaju kompjutere u kancelarijama.

Hakeri tada mogu da urade sve što radi osoba koja sedi sa računarom - od uključivanja vebkamere do čitanja privatnih dokumenata na hard-disku.

Ispovest internet špijuna: Zanimale su me samo njihove reakcije

U Londonu je jedan šesnaestogodišnjak priznao policiji da je na ovaj način hakovao više od 100 kompjutera, a pomoću vebkamere špijunirao korisnike polovine njih.

"U stvari, zanimale su me samo njihove reakcije. Nasumice bih otvorio sajt (dok osoba sedi za kmpjuterom) - šokantne sajtove - one bi videle zastrašujuću sliku osobe koje vrišti, pa sam mogao da vidim koliko su prestravljene. Ima jezivih ljudi koji postavljaju na internet fotografije "robinja". Mene to ne zanima", rekao je ovaj tinejdžer.

Otac petoro dece iz Banfšira (Škotska) špijunirao je više desetina žena u njihovim stanovima, uključujući i šesnaestogodišnjakinje.

"Sa svakim novim slučajem ratinga sve je veća potreba da upoznajemo ljude sa metodama koje hakeri koriste da bi prodrli u privatan život nevinih ljudi", kaže Toni Nit, član kampanje britanske vlade "Budite bezbedni na internetu".