ULTIMATUM: Engleska dala rok Guglu da obriše podatke!
Gugl je u Engleskoj dobio rok od 35 dana da obriše sve preostale podatake koje je "prikupio greškom" za vreme fotografisanja njegovim Strit vjuv vozilima, ili će protiv njega bit pokrenuta krivična prijava.
Istraga protiv Guglea koji je neovlašćeno prikupljao podatke za nezaštićenih bežičnih mreža pokrenuta je prošle godine, a poverenik za informacije u Engleskoj je precizirao da njihova komisjia koja je uključena u istragu ne izriče kaznu i da ne zna koliko bi ona mogla da iznosi ukoliko se Gugl ogluši o naredbu.
Tokom istrage povereništva za informacije došlo se do saznanja da postoje i dodatni diskovi koji su još uvek u posedu Guglea, za koje je ovaj informatički gigant saopštio da su zaostali "greškom".
Gugl je nakon primedbe o neovlašćenom posedovanju podataka obećao da će uništiti sve podatke koje poseduje, a komisija je povodom ovog slučaja saopštila da Gugl mora odmah da prijavi postojanje bilo kakvih dodatnih diskova sa informacijama.
"Današnja odluka potvrđuje našu ozbiljnost u rešavanju ovog slučaja, tako što je Guglu određena zakonska obaveza od 35 dana da uništi sve prikupljene podatke i o tome obavesti komisiju. Njegova obaveza je takođe da nas obavesti i bilo kakvom postojanju dodatnih diskova", rekao je predsednik komisije Stiven Ekersli.
"Svako izbegavanje ove obaveze smatraće se kršenjem zakona i biće tretirano karo krivično delo koje će biti prosleđeno sudu", dodao je.
Iz Guglea su nakon određivanja ovog roka juče saopštili da "se izuzetno trude" da zaštite privatnost njihovih korisnika.
"Međutim u ovom konkretnom slučaju smo zakazali, te smo stoga pojačali napore da ovaj problem rešimo. Nismo ove podatke prikupljali sa namerom niti smo ih ikada koristili u bilo koje svrhe. Sarađujemo u potpunosti sa istražnom komisijom i odmah nakon što smo primili njihovu naredbu počeli smo da uništavamo dodatno otkrivene diskove sa podacima", dodaje se u saopštenju.
Istraga o prikupljanju podataka protiv Guglea počela je 2010. godine kada se saznalo da je jedan od njijhovih programera napravio program pomoću koga je moguće nesmetano prikupljati podatke korsnika sa nazaštićenih bežičnih mreža iz Googleovih Street View vozila.
Te godine u Americi je Gugl zbog neovlaščenog prikupljanja podataka Državna komisija za telekomunikacije kaznila sa 25.000 dolara, a proširena istraga pokazala je da je Google neovlašćeno prikupljao podatke u više od 30 zemalja.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore