U narednih nekoliko godina, po kancelarijama će početi da krstare roboti na točkovima, a kontrolisaće ih šefovi koji sede možda i preko pola sveta, dok će im se lica pojavljivati na video-ekranu

U narednih nekoliko godina, po kancelarijama će početi da krstare roboti na točkovima, a kontrolisaće ih šefovi koji sede možda i preko pola sveta, dok će im se lica pojavljivati na video-ekranu, preko kog će moći da komuniciraju sa zaposlenima.

Stručnjaci koji rade na razvoju robotike trde da će ovo postati sasvim normalno, a ovu tehnologiju, koja se naziva tobotičko teleprisustvo, već razvijaju desetine kompanija. Uz njenu pomoć, telekonferencije su podignute na sasvim nov nivo, pošto korisnicima omogućava da se preko robota slobodno "kreću" kroz udaljena radna mesta.

To znači da rukovodioci mogu da nadgledaju i vode svoje radne timove sa bilo koje lokacije, da se uključe i budu prisutni u kancelarijama ogranaka svoje kompanije koji su udaljeni hiljadama kilometara i da kolege posećuju i sa njima stupaju u interakciju. Sve to preko robotičkih avatara kojima će upravljati na daljinu.

Ovakvi roboti do sada su intenzivnije korišćeni u bolnicama, gde stručno znanje lekara sa drugog kraja zemlje ili sveta može biti od presudnog značaja za život pacijenta.

Korporacijaska upotreba je još uvek u vrlo ranoj fazi, ali to je naredni veliki korak, a pošto svaka tehnologija s razvojem postaje sve jeftinija, američki poizvođač "Robodajnamiks" iz Santa Monike u Kaliforniji veruje da će kroz dve godine robote koji omogućavaju teleprisustvo prodavati za 1000 dolara po komadu.

"Sa robotičkim teleprisustvom, zaista se otvaraju vrata potpune slobode. Sada možete u svako vreme da budete na bilo kom mestu i na bilo kojoj lokaciji, a ne samo u ograničenom broju konferencijskih dvorana, odnosno kancelarija", tvrdi Jusuf Saleh, potpredsednik i generalni direktor odeljenja za teleprisutnost kompanije "Ajrobots" iz Bedforda u Masačusetsu.