Opasno Kada metastazira, najteže oboljenje pretvara se u različite bolesti, koje se onda bore za prevlast u organizmu

SIDNEJ - Zastrašujuće otkriće australijskih naučnika!
Rak, kada metastazira, izgleda da nikad nećemo moći da izlečimo jer se ova opaka bolest tada pretvara u nekoliko posebnih bolesti, koje se onda bore za prevlast u organizmu.

Smrtonosna mutacija

Ova „darvinovska“ suština raka otkrivena je zahvaljujući žrtvi jednog pacijenta, nazvanog Pacijent 2, koji je pristao, znajući da će umreti od metastaze, da naučnicima omogući detaljno praćenje svoje bolesti sve do smrti. Pacijent 2 je postao prva osoba čiji rak je analiziran od samog pojavljivanja sve do poslednje, smrtonosne mutacije. Genomska analiza njegovih tumora pomogla je naučnicima da shvate samu suštinu raka.

- Fundamentalni aspekti evolucije su na snazi kad govorimo o tumorima - diverzitet, selekcija i prilagođavanje. Pobeđuje najjači tumor - kaže Čarls Svinton s Univerzitetske bolnice u Centru za istraživanje raka u Londonu.

Dva tumora

Pacijent 2 je jedan od osmoro pacijenata s rakom prostate koje je pratio profesor Kristofer Hovens s Univerziteta u Melburnu. Posle početne dijagnoze, Pacijentu 2 je izvađen tumor, ali 18 meseci posle operacije rak se vratio na bešiku, u blizini lokacije prvog tumora. Rak se takođe proširio na dva mesta u karlici pacijenta. Hovensov tim je izvadio tumor u bešici i uzeo uzorke dva tumora u karlici. Kad je propao pokušaj da se pacijent izleči hormonskom terapijom i on shvatio da će uskoro umreti, pristao je da se uzimaju uzorci tkiva obe metastaze.

Sada su naučnici imali šest uzoraka tkiva raka, od njegovog početka do samog kraja. Prvi put u istoriji nauke Hovens je mogao da izvede zaključke o evoluciji bolesti.
A oni nisu bili veseli.

Strahovi naučnika

Iako su uzorci tkiva dve metastaze uzeti istovremeno, a one su se razvile iz jednog tumora, iz iste vrste tkiva, njihova genetska struktura bila je potpuno različita.

- Ovde smo sada imali dva raka. Dva različita raka u isto vreme. Ovo je veoma strašno, jer ako postoje različiti mehanizmi koji pokreću metastaze i to uvek bude tako, kako ćemo ikada moći da ih zaustavimo - pita se Hovens.

Pronalazak Hovensa potvrdio je ranija strahovanja naučnika da lekovi protiv raka ponekad potpomažu razvoj bolesti time što ubijaju manje otporne ćelije tumora i ostavljaju one jače, dominantne, da se razmnožavaju i osvajaju organizam.
rak.jpg
Shutterstock 

Imunoterapija jedina nada

Svi pogledi naučnika uprti su u imunoterapiju. Dok genetska raznovrsnost tumora izgleda da je nepremostiva prepreka za većinu lekova, ona može biti Ahilova peta raka kad je reč o imunoterapiji. Naime, istraživači sada pokušavaju da iskoriste neobično visoku stopu mutacije kod tumora da bi „nahuškali“ imunološki sistem da ubija ćelije raka. Ako bi se on nekako naterao da prepoznaje ćelije raka kao nešto što nije u redu, možda bi bilo moguće navesti telo da napadne ovaj deo sebe samog. Naučnici, međutim, priznaju da je sve ovo na dugom štapu.