NEUHVATLJIVI: Ubice iz svemira i dalje misterija!
Asteroidi se ka našoj planeti kreću ekstremno brzo - dostižu i 64.000 kilometara na sat. Mogu doći s bilo kog dela neba i potpuno nas uništiti, ali nas obično zaobiđu ili bezazleno okrznu, pošto se uz spektakularni „vatromet“ raspuknu u atmosferi. Asteroidi, ili njihove atmosferske inkarnacije meteori i meteoriti, ne prave veliku štetu često - jednom u 70 do 100 godina. Međutim, kad udare, ostavljaju dubok ožiljak, piše magazin Tajm.
Čeljabinski meteor
O asteroidima odnedavno mnogo više znaju i stanovnici Čeljabinska, istočno od Urala, koji su 15. februara ove godine videli koliku štetu može da napravi „kamenčić“ od 20 metara kad eksplodira na nebu. Tada je povređena 1.491 osoba, oštećeno 7.200 zgrada, a samo čudom niko nije poginuo.
Zemlju će sigurno pogoditi još mnogo meteorita, a Program za otkrivanje nebeskih tela u blizini Zemlje NASA koordinira pokušaje da se na vreme opasnost primeti i traga za načinima da se meteori uništavaju.
Privatni sektor
Bivši astronaut misije „Apola 9“ Rasti Švajkart vodi sličan projekat u privatnom sektoru. Prošle godine je s partnerima ustanovio fondaciju „Sentinel“, neprofitnu organizaciju koja radi na izgradnji i lansiranju infracrvenog satelita koji bi tražio asteroide sa udaljene tačke orbite.
- „Sentinel“ će otkriti 50 odsto asteroida koji su dovoljno veliki da razruše grad - rekao je Švajkart.
Presudili dinosaurusima
Da su kojim slučajem živi, i dinosaurusi bi možda imali svoju verziju događaja od pre 65 miliona godina, kad je 10 kilometara veliki asteroid udario u Jukatan, a zavesa prašine koja se tada digla nad planetom učinila ju je suviše hladnom za njihov opstanak.
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro