U toku je pravljenje „rečnika“ moždanih signala, pomoću kojeg će istraživači moći da vide slike iz tuđih glava

NJUJORK - Ljudski mozgovi, kao i kompjuteri, mogu da budu hakovani!
Tehnologija već omogućava naučnicima da čitaju ljudske misli, tvrde u novoj epizodi naučne serije „Kroz crvotočinu“, koja se emituje na Sajens čenelu.

Neurolog Džek Galant s Univerziteta Kalifornija pravi program koji „prevodi“ moždani jezik na engleski. U toku je formiranje baze podataka i svojevrsnog „rečnika“ moždanih signala, pomoću kojeg će uskoro biti moguće rekonstruisati njihov sadržaj.

Drugim rečima, Galant pravi uređaj kojim se signali iz tuđih mozgova „prevode“ u slike i reči koje posmatrači mogu da vide. Ovaj naučnik i njegove kolege uspeli su da „pročitaju“ misli jedni drugima, pokazujući na monitoru slike i reči koje su zamišljali u datom trenutku.

Osim slika koje vide, rekonstruisali su i misli koje se javljaju uz te slike.

Nove tehnologije otvaraju i mnoga etička pitanja.

- Ne znamo koliko će tehnika brzo napredovati i kakve mogu biti njene posledice. Treba ispitati da li je, ako je već moguće dekodirati misli, moguće i menjati ih - kaže Galant.

S druge strane, vlade velikih država i špijunske agencije veoma su zainteresovane za „čitače misli“.

(I. Ć.)

Prenosivi monitor

Istraživač i neurotehnolog Filip Lou pokušava da napravi prenosivi monitor mozga po imenu „ajbrejn“, koji preko površine kože glave može da detektuje vrstu aktivnosti kojom se mozak u tom trenutku bavi. „ajbrejn“ se već koristi u medicini kod pacijenata obolelih od pojedinih vrsta neuroloških bolesti kako bi njihov mozak komunicirao s kompjuterima.