Naučni program će pokušati da detaljnom pretragom podataka koje je Kepler sakupio za četiri godine pronađe inteligenciju u svemiru

HJUSTON - Keplerov teleskop je živ, umro nije!
Iako je veliki Keplerov svemirski teleskop prestao da radi, i sada je faktički svemirski otpad, podaci koje je skupio za četiri godine postojanja prava su dragocenost. Naučnici su sad pokrenuli novi program u okviru kojeg će sav taj materijal biti detaljno analiziran i iskorišćen kako bi se pronašli mogući vanzemaljski svemirski brodovi, takozvane Dajsonove sfere ili nešto kao galaktički internet.

„Namigivanje“ kao znak

Pri pronalaženju tragova vanzemaljske inteligencije naučnici će koristiti istu metodu kao pri pronalaženju egzoplaneta. Reč je o takozvanom tranzicionom metodu - dokazi o postojanju planeta izvode se iz promene u svetlosti zvezda.

- Znam da bi bilo čudno ako vidim da zvezda „namigne“, i posle nekog vremena ponovo „namigne“, i onda ponovo „namigne“, sve u nepravilnim vremenskim razmacima. Naravno, to ne bi značilo da smo otkrili vanzemaljce, ali bi značilo da je reč o potencijalnoj Dajsonovoj sferi, i da je potrebno dodatno ispitivanje - kaže Džef Marsi, astronom na projektu Kepler.

Dajsonova sfera

Takozvana Dajsonova sfera primarni je cilj ovog istraživanja. Prema teoriji astrofizičara Frimena Dajsona, to je megastruktura koja na udaljenosti od jedne astronomske jedinice okružuje zvezdu, skupljajući njenu energiju i prenoseći je do napredne civilizacije koja ju je sagradila.

Traži i radijaciju

Ova sfera bi, ukoliko postoji, izbacivala mnogo infracrvene radijacije, pa je i to stvar koju naučnici traže među podacima s Keplera. Dalje, „namigivanje“ Dajsonove sfere bilo bi nepravilno, za razliku od „namigivanja“ koje uzrokuje prolazak planeta ispred zvezde.
Upitan „šta ako pronađemo vanzemaljce, koju poruku da im pošaljemo“, Marsi je, pola u šali pola u zbilji, odgovorio:
- Nismo ukusni.

Keplerov svemirski teleskop

♦ lansiran je 7. marta 2009.
♦ napravila ga je NASA
♦ misija mu je bila da otkriva zemljolike planete van Sunčevog sistema
♦ nazvan je po renesansnom astronomu Johanesu Kepleru
♦ pratio je svetlost 145.000 zvezda u našem regionu Mlečnog puta
♦ otkrivao je planete detektujući nepravilnosti u svetlosti zvezda
♦ do jula 2013. godine Kepler je pronašao 134 potvrđene egzoplanete u 76 zvezdanih sistema i 3.277 pojava koje su kandidati za planete
♦ na osnovu podataka koje je Kepler dostavio, naučnici su izračunali da u našoj galaksiji postoji najmanje 17 milijardi planeta koje su otprilike veličine Zemlje