Dr Martin Obšonka: Deca koja krše pravila uspešnija su u životu!
Uspešni privrednici i preduzetnici razlikuju se od osoba koje to nisu po tome što su skloni da se ponašaju antisocijalno i krše pravila tokom adolescencije, na primer u 15. godini, kaže u intervjuu za Kurir Dr Martin Obšonka, profesor psihologije na Univerzitetu „Fridrih Šiler“ u Jeni.
- Oni su tad spremni da kradu iz prodavnica, koriste narkotike, ignorišu roditeljske zabrane, što zaista pokazuje da postoje antisocijalne tendencije kod privrednika. Međutim, druga strana novčića u biografijama privrednika jeste to što su njihove antisocijalne tendencije ograničene na godine adolescencije - nismo otkrili nikakve razlike u antisocijalnom ponašanju kod odraslih privrednika i onih koji to nisu. Osim toga, privrednici kao adolescenti krše pravila, ali ne drastično. Takođe, poredili smo podatke iz policijskih stanica i nismo otkrili da su privrednici činili krivična dela koja bi registrovala policija, ni u tinejdžerskim godinama ni posle toga.
Da li to znači da deca koja pokazuju antisocijalno ponašanje imaju više šanse da kasnije uspeju u životu?
- Da, rezultati bi mogli da se tumače na taj način. Ipak, važno je imati na umu da naši podaci ukazuju na umereno, ne drastično antisocijalno ponašanje. Tako tinejdžeri koji ne vole pravila, ali nisu kriminalci, mogu da odrastu u uspešne privrednike. S druge strane, ako tinejdžeri drastičnije krše pravila i krivična dela, najverovatnije će imati kriminalnu karijeru (ali ne kao uspešni privrednici).
Kako poreklo utiče na životne izbore?
- Ova studija je sprovedena u Švedskoj sa oko 1.000 dece rođene 1950. godine. To treba imati u vidu. Otkrili smo da socioekonomski status roditelja (obrazovanje i zarada) imaju pozitivan uticaj na karijeru. Privrednici su uglavnom iz bogatijih porodica.
Kakve su razlike između muškaraca i žena?
- Naša otkrića se odnose na privrednike muškarce jer nismo našli razlike u antisocijalnom ponašanju žena koje postanu privrednice i onih koje ne postanu. Tako da nemamo zaključak o ovome što ste me pitali.
Da li ovi podaci mogu imati praktičnu primenu u vaspitanju dece?
- Kao što sam već rekao, umereno kršenje pravila u detinjstvu nije loš znak za razvoj ličnosti. To može biti razvojna baza za privrednički duh mnogih ljudi, duh koji je danas veoma važan.
Dugo istraživanje
Koliko ljudi ste proučavali u ovom istraživanju i koliko dugo?
- Oko 650 ljudi. Koristili smo postojeće podatke iz projekta švedskih naučnika koji je započet 1965. Nismo skupljali podatke sami, već smo koristili postojeće. U toj studiji deca su praćena tokom 40 godina.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)