Naučnici na pragu rešenja misterije univerzuma, otkriveno novo „pozadinsko“ polje, drugo posle Higsovog, koje objašnjava kako je energija raspoređena u svemiru

FENIKS - Čovek otkriva velike misterije univerzuma!
A jedna od najvećih misterija u savremenoj fizici čestica i kosmologiji je zašto tamna energija koja dominira energetskom gustinom univerzuma ima neverovatno malu vrednost, toliko malu da je 120 puta manja nego što bi se dalo očekivati na osnovu onog što fundamentalna fizika zna.

Portal u novu fiziku

Rešavajući ovaj problem, često zvan problem kosmološke konstante, fizičari Lorens Kraus sa Državnog univerziteta Arizone i Džejms Dent sa univerziteta Lujzijane izneli su pretpostavku da bi nedavno otkriveni Higsov bozon mogao otvoriti mogući „portal“ u fiziku koja bi mogla da objasni neke od atributa misteriozne tamne energije i pomogne u rešavanju problema kosmološke konstante.

U radu „Higsov mehanizam klackalice kao izvor tamne energije“ Kraus i Dent istražuju moguće malo povezivanje Higsove čestice i mogućih novih čestica koje će verovatno imati veze s onim što se obično naziva velika ujedinjena razmera. Ova razmera je 16 redova veličina manja od veličine protona i u njoj bi tri poznate negravitacione sile mogle da konvergiraju u jedinstvenu teoriju.

Povezivanje Higsovog bozona i ovih hipotetičkih novih čestica moglo bi uskoro dovesti do teorije o postojanju još jednog „pozadinskog“ polja prirode (pored Higsovog polja) koje bi „praznom univerzumu“ moglo da daje gustinu energije, i to tačno one veličine koja bi odgovarala gustini energije koju možemo da primetimo instrumentima.

Tamna misterija

Trenutne opservacije univerzuma pokazuju da se on ubrzano širi, što ne može da se objasni samo na osnovu materije. Stavljanjem energije u „prazan“ prostor, međutim, stvara se odbojna gravitaciona sila, koja je suprotstavljena privlačnoj sili koju proizvodi materija, uključujući tu i tamnu materiju, koja dominira masom svih galaksija, ali koja ne reaguje direktno sa svetlom, i zbog toga se može naslutiti samo na osnovu svog gravitacionog uticaja.

Zbog ovog fenomena i zbog onog što se vidi u univerzumu, misli se da „tamna energija“ čini oko 73 odsto totalne gustine energije u univerzumu, dok tamna materija čini oko 23, a vidljiva tek oko četiri odsto univerzuma.

Nepoznat izvor

Izvor ove tamne energije i razlog što se njena pretpostavljena veličina podudara s pretpostavljenom veličinom energije u praznom prostoru trenutno su nepoznati i predstavljaju jedan od vodećih problema u savremenoj fizici čestica.
- Naš rad predstavlja napredak kad je reč o jednom aspektu ovog problema - kaže Kraus i dodaje:

- Sad kad je otkriven Higsov bozon, on pruža mogući „portal“ ka fizici koja funkcioniše u mnogo većim razmerama kroz male spojeve i veze do novih skalarnih polja koja deluju u ovim razmerama.