Novo upozorenje za korisnike Google Chrome: Ova "zaštita" je zakazala, mogu da vam ukradu šifre
Programeri malvera koji kradu podatke (infostealer) tvrde da se nedavno uvedena funkcija Chromea, App-Bound Encryption, koja bi trebalo da štiti osetljive podatke kao što su kolačići se može zaobići.
Šifrovanje vezano za aplikacije (App-Bound Encryption) predstavljeno je početkom avgusta u Chromeu 127 i trebalo bi da štiti kolačiće i lozinke sačuvane u pretraživaču.
Ova funkcija ne dozvoljava malveru, koji je pokrenut sa dozvolama prijavljenih korisnika, da ukrade osetljive podatke sačuvane u Chrome pretraživaču.
Da bi zaobišao ovu zaštitu, malveru su potrebne sistemske privilegije ili ubacivanje koda u Chrome, ali to su „bučne” radnje koje će verovatno pokrenuti upozorenja bezbednosnih alata, rekao je Vil Haris iz tima za bezbednost Chromea.
Međutim, više programera infostealera hvale se na forumima da su u svoje malvere implementirali funkciju koja zaobilazi ovu zaštitu Chromea (MeduzaStealer, Whitesnake, Lumma Stealer, Lumar, Vidar Stealer, StealC), a izgleda da su tvrdnje bar nekih od njih potvrđene od strane istraživača bezbednosti.
Jedan od njih, g0njka, potvrdio je BleepingComputeru da najnovija varijanta Lumma Stealera može zaobići funkciju šifrovanja u Chromeu 129, trenutno najnovijoj verziji pretraživača, na Windows 10 Pro.
Programeri Lumara su odgovorili na App-Bound Encryption implementacijom privremenog rešenja koje je zahtevalo pokretanje malvera sa administratorskim pravima, ali je usledio mehanizam zaobilaženja koji radi sa privilegijama prijavljenog korisnika.
Kako se tačno postiže zaobilaženje App-Bound Encryption za sada nije jasno, ali autori malvera Rhadamanthis su komentarisali da im je trebalo 10 minuta da reše problem sa šifrovanjem.
Izvor: Informacija/Kurir/Darko Mulic
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)