Kako vam se čini ova funkcija iPhone-a? Hakerima i policiji blokira se pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju.
Funkcija zvana tajmer neaktivnosti, radi tako da se iPhone automatski ponovo pokreće nakon dužeg perioda mirovanja kako bi se ponovo šifrovali podaci i otežalo njihovo izvlačenje sa uređaja.
Prema izveštaju 404 Media, novu funkciju je prva primetila policija, kada su iPhone uređaji osumnjičenih koji su bili u policijskom pritvoru, misteriozno počeli da se restartuju.
Ovo prebacuje neaktivne uređaje iz stanja posle prvog otključavanja (AFU, After First Unlock) u stanje pre prvog otključavanja (BFU, Before First Unlock).
Time izvlačenje podataka sa uređaja čini težim, ako ne i nemogućim, jer čak ni sam operativni sistem više ne može da im pristupi koristeći ključeve za šifrovanje koji se čuvaju u memoriji.
Na iOS uređajima svi podaci se šifruju pomoću ključa za šifrovanje kreiranog kada se operativni sistem prvi put instalira/podešava. iOS i Android uređaji ulaze u ovo BFU stanje kada se ponovo pokrenu, zahtevajući unošenje lozinke (ili PIN-a) da bi se otključao telefon.
Ako policija ili hakeri dobiju pristup već zaključanom uređaju, mogu da koriste eksploatacije da zaobiđu zaključani ekran. Pošto su ključevi za dešifrovanje još uvek u memoriji, oni mogu pristupiti svim podacima telefona.
Ponovo pokretanje uređaja nakon perioda mirovanja automatski će izbrisati ključeve iz memorije i sprečiti policiju ili kriminalce da pristupe podacima na telefonu.
Izvor: Informacija/Kurir/Darko Mulic
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI BRISELU: Predsednik Srbije u utorak će imati niz važnih sastanaka