Velika tužba protiv Mete: Idu na sud zbog kupovine Instagrama i WhatsAppa
Kompanija Meta, u čijem su vlasništvu Facebook, Instagram i WhatsApp, suočiće se sa suđenjem po tužbi koju je podnela američka Savezna trgovinska komisija (FTC), zahtevajući razdvajanje kompanije zbog optužbi da je akvizicijama Instagrama i WhatsAppa namerno sprečila razvoj konkurencije na tržištu društvenih mreža.
Sudija Džejms Bozberg iz Vašingtona odbacio je pokušaj Mete da zaustavi ovu tužbu i omogućio FTC-u da nastavi slučaj, pokrenut tokom Trampove administracije.
FTC tvrdi da je Meta, tada poznata kao Facebook, kupila Instagram 2012. i WhatsApp 2014. po visokim cenama kako bi eliminisala pretnje rastuće konkurencije, umesto da se takmiči sa njima kroz svoje usluge.
Pored ovih optužbi, FTC je prvobitno tvrdio i da je Meta dodatno učvršćivala svoj položaj ograničavajući pristup svojoj platformi developerima aplikacija, ali je sud odbacio taj deo slučaja.
Meta se brani tvrdnjama o koristima za potrošače
Iz Mete su poručili da su sigurni da će dokazi na sudu pokazati kako su akvizicije Instagrama i WhatsAppa bile korisne za tržište i za korisnike, pružajući više mogućnosti kroz njihove platforme.
FTC, međutim, smatra da je ovo suđenje ključni korak ka vraćanju slobodne konkurencije i ograničavanju monopola koji, prema njihovim tvrdnjama, Meta ima na društvenim mrežama.
Na suđenju Meta neće imati priliku da koristi argument kako je kupovina WhatsAppa pojačala konkurenciju sa Apple-om i Google-om, jer je sudija Bozberg taj deo argumentacije odbacio.
Detalji sudske odluke biće objavljeni u narednom periodu, nakon što Meta i FTC uklone poverljive informacije iz dokumentacije.
Bitka protiv tehnoloških divova
Ova tužba je samo jedan u nizu slučajeva koje FTC i američko Ministarstvo pravde trenutno vode protiv najvećih tehnoloških kompanija. Pored Mete, tuženi su i Apple, Amazon i Alphabet, a Google se suočava sa dve tužbe koje se tiču ograničavanja konkurencije na tržištu pretraživača.
Suđenje protiv Meta kompanije još nije zakazano, ali se očekuje da će ovaj proces imati značajan uticaj na budućnost tržišta društvenih mreža i tehnoloških kompanija uopšte.
Izvor: Telegraf/Kurir/Darko Mulic
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI BRISELU: Predsednik Srbije u utorak će imati niz važnih sastanaka