Slušaj vest

AMD bi mogao zakoračiti u sektor pametnih telefona, šireći Ryzen AI SoC-ove ka segmentu koji nije pod direktnim Nvidia uticajem, a ujedno deluje kao „osveta“ Qualcomm-u koji je ušao u Windows on Arm platformu.

Ovo je prilično iznenađujuća glasina, pa je važno ovu informaciju uzeti sa velikom dozom rezerve, s obzirom na to da bi ulazak AMD-a na tržište pametnih telefona predstavljao „bombu“ u tehnološkom svetu.

shutterstock-amd-2.jpg
Foto: Shutterstock

Glasina potiče od časopisa „Smartphone Magazine“ koji tvrdi da AMD sada cilja na mobilnu industriju, s navodnim planovima za uvođenje APU procesora sličnih Ryzen AI SoC rešenjima na ultra štedljivim notebook računarima, na kojima je novi čipset pokazao zavidnu energetsku efikasnost i to u direktnom sučeljavanju sa Snapdragon X Elit ekonkurencijom.

Ovo bi ih stavilo u direktan okršaj sa kompanijama poput Qualcomm-a i MediaTek-a, koji već pokušavaju da se učvrste na tržištu računara.

shutterstock-ryzen-3.jpg
Foto: Shutterstock

AMD kao ljuta konkurencija Qualcomm i MediaTek čipovima – zašto da ne?

Ako AMD zaista odluči da uđe na tržište mobilnih uređaja, to bi imalo ogroman uticaj na celokupni tehnološki svet, s obzirom na to da bi AMD ušao u segment u kojem trenutno dominiraju kompanije poput Apple-a i MediaTek-a.

Glasina navodi da AMD planira da predstavi „Ryzen AI“ čipove, slične onima koji se koriste u prenosnim uređajima, što sugeriše implementaciju nalik onoj koju smo videli kod Phoenix, Hawk Point i Strix Point APU-ova, gde je fokus na optimalnom odnosu snage i performansi, prenosi wccftech.

shutterstock-ryzen-1.jpg
Foto: Shutterstock

Tržište računara je trenutno je pod velikim uticajem „hajpa“ koji prave Microsoft i Qualcomm, a koji je originalno fokusiran na mobilne uređaje. Njihovo nedavno predstavljanje Snapdragon X Elite čipova privuklo je veliku pažnju.

Pored toga, postoje glasine o potencijalnom NVIDIA i MediaTek AI čipu za računare, što ukazuje na intenzivnu unakrsnu saradnju u industriji između mobilnog i PC sektora. To bi moglo biti pravi trenutak za AMD da se uključi, iako postoje pitanja u vezi sa implementacijom ovih planova.

shutterstock-nvidia-2.jpg
Foto: Shutterstock

Takođe je vredno pomenuti da je AMD ranije već imao određene tehnologije integrisane u Samsungove Exynos čipove. Ovi čipsetovi pokreću najnovije Samsung Galaxy pametne telefone i uključuju napredne RDNA funkcije kao što je ray tracing tehnika renderinga, kao i FSR tehnologije. Ovog puta, umesto korišćenja RDNA IP-a, glasine sugerišu da bismo mogli videti punu implementaciju Ryzen čipova.

Trenutak možda idealan za AMD ulazak na tržište telefona jer bi ga ARM dočekao raširenih ruku obzirom na trvenja sa Qualcomm-om i kome treba jedan jak proizvođač procesora sa reputacijom i renomeom kakav je AMD.

shutterstock-qualcomm.jpg
Foto: Shutterstock

Pored toga, zanimljiv je i podatak da, s obzirom na to da NVIDIA potencijalno preuzima AI tržište, AMD ima malo prostora za rast, pa bi proširenje poslovanja ka mobilnom sektoru moglo biti dobro za njih.

Ipak, do sada nije bilo mnogo primera gde se PC kompanija uspešno prebacila na tržište mobilnih uređaja, ali ako neko ima šanse, onda je to AMD.

Izvor: Benchmark/Kurir/Darko Mulic