"Prate nam lokaciju stalno, imaju uvid u lične poruke i slike" Radnik Apple-a izneo skandalozne detalje tužbe
Kompanija Apple našla se u centru pažnje nakon što je Amar Bakta, menadžer za digitalno oglašavanje, podneo tužbu u Kaliforniji, optužujući tehnološkog giganta za invazivno praćenje zaposlenih i nelegalno ograničavanje njihove slobode izražavanja. Ova tužba dodatno osvetljava već poznate kontroverze oko radnih politika Apple-a.
Bakta tvrdi da kompanija od svojih radnika zahteva upotrebu Apple uređaja i usluga, uključujući iCloud, što im omogućava pristup privatnim podacima zaposlenih, kao i praćenje njihove lokacije u realnom vremenu.
Prema njegovim rečima, mnogi zaposleni koriste sopstvene uređaje za posao, što ih prisiljava da instaliraju aplikacije poput eSIM kartice ili VPN-a, čime Apple dobija gotovo neograničen uvid u podatke poput emailova, kontakata, poruka, fotografija i drugih ličnih informacija.
- Ovakva praksa narušava privatnost zaposlenih i zloupotrebljava njihove podatke za poslovne svrhe, navodi se u tužbi.
Još jedan segment optužbi odnosi se na politiku kompanije koja, prema Bakti, zabranjuje zaposlenima da otvoreno govore o svojim platama i uslovima rada. On tvrdi da je bio onemogućen da javno govori o svojoj ekspertizi u oblasti digitalnog oglašavanja, dok je istovremeno bio primoran da sa svog LinkedIn profila ukloni informacije o uslovima rada u Apple-u.
- Mogućnost da otvoreno govorim o svom poslu ključna je za moj profesionalni i lični razvoj. Razočaravajuće je da kompanija koja toliko promoviše privatnost i poverenje koristi te principe kako bi kontrolisala i cenzurisala svoje zaposlene, izjavio je Bakta.
Apple se za sada nije oglasio povodom ovih optužbi. Međutim, tužba dolazi u trenutku kada se kompanija već suočava sa kritikama zbog svojih radnih politika. Nacionalni odbor za radne odnose u Sjedinjenim Američkim Državama ranije je optužio Apple za nelegalno nametanje sporazuma o poverljivosti, kao i restriktivnih politika koje ugrožavaju prava zaposlenih.
Ovaj slučaj otvara širu raspravu o pravima radnika u tehnološkoj industriji i o tome koliko daleko kompanije mogu ići u kontroli i nadzoru svojih zaposlenih.
Izvor: Telegraf/Kurir/Darko Mulic
"POVERENJE U VUČIĆA OGROMNO" Najpoznatiji istraživač javnog mnjenja Bogosavljević otkrio: Prvi sledeći lider u koga imaju poverenja je 14 puta slabiji (VIDEO)