Slušaj vest

Savezni apelacioni sud je potvrdio odluku kojom bi TikTok trebalo da bude zabranjen u SAD u januaru 2025. godine. Podsetimo, TikTok se pred apelacionim sudom žalio da je neustavna odluka SAD da zabrani aplikaciju ili natera ByteDance da proda američki odsek nekoj domaćoj kompaniji.

shutterstock_TikTok.jpg
Foto: Shutterstock

Advokati TikToka rekli su u septembru da bi zabrana imala “zapanjujuće loš uticaj na slobodu govora” 170 miliona korisnika koje aplikacija ima u SAD. Međutim, apelacioni sud je danas presudio da je zakon “kulminacija opsežne akcije Kongresa”.

Zakon je “pažljivo osmišljen da se bavi samo kontrolom stranog rivala i bio je deo šireg napora da se suprotstavi dobro potkrepljenoj pretnji nacionalnoj bezbednosti koju predstavlja Narodna Republika Kina”, nastavlja se u presudi.

SAD žele da se TikTok proda ili zabrani, a kao razlog navode veze vlasnika aplikacije sa kineskim državnim vrhom, što su i TikTok i matična kompanija ByteDance u više navrata negirali.

shutterstock_TikTok (2).jpg
Foto: Shutterstock

Tramp dolazi u spas?

Sud je u obrazloženju saopštio da vlasništvo nad TikTokom od strane ByteDance kompanije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost koja prevazilazi zabrinutost za slobodu govora.

“Prvi amandman postoji da bi zaštitio slobodu govora u SAD. Ovde je Vlada delovala isključivo da zaštiti tu slobodu od strane neprijateljske nacije i da ograniči sposobnost tog protivnika da prikuplja podatke o ljudima u SAD”, napisao je sud.

shutterstock_TikTok (1).jpg
Foto: Shutterstock

Odluka tročlanog veća apelacionog suda u distriktu Kolumbija donela je pobedu Bajdenovoj administraciji, pa je sada budućnost TikToka neizvesna. Međutim, možda još nije gotovo.

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, naime, obećao je da će spasiti TikTok, ali još je ostalo da vidimo šta to tačno znači, prenosi NPR.

shutterstock_2540184631.jpg
Foto: Shutterstock

Prema zakonu, TikTok ima rok do 19. januara da bude prodat ili će se suočiti sa zabranom širom zemlje. Taj rok može biti produžen za 90 dana ako dođe do “značajnog napretka ka prodaji”.

Jedna opcija bi, dakle, mogla biti da se preduhitri datum stupanja na snagu i da Tramp pokuša da posreduje u dogovoru da aplikaciju kupi američka kompanija ili grupa investitora.

shutterstock-1788361922.jpg
Foto: Shutterstock

Tramp takođe može da izjavi da su koraci koje je TikTok preduzeo da se distancira od kompanije ByteDance, uključujući plan poznat kao “Projekat Teksas” koji skladišti podatke Amerikanaca u toj saveznoj državi, dovoljni.

Ostaje da vidimo kakva će biti sudbina TikToka u SAD, ali za sad, u najmanju ruku, nemaju svetlu budućnost.

Izvor: Objektiv/Kurir/DarkoMulic