Slušaj vest

Nakon incidenta njegov telefon je zaplenjen, da bi kada je ponovo dobio pristup svom mobilnom uređaju, on posumnjao da je ruska vlada manipulisala uređajem koji je pokazivao neobično ponašanje i prikazivao obaveštenje: „Arm cortex vx3 synchronization“.

shutterstock_pegaz nso (1).jpg
Foto: Shutterstock

Citizen Lab je sproveo forenzičku analizu, i potvrdio da je na uređaju instaliran špijunski softver. Softver je imitirao legitimnu, popularnu Android aplikaciju „Cube Call Recorder“, koja ima više od 10 miliona preuzimanja na Google Play.

Međutim, za razliku od legitimne aplikacije, špijunski softver ima pristup širokom spektru dozvola, koje mu omogućavaju neometan pristup uređaju, a napadačima da prate aktivnosti na telefonu.

shutterstock_Play Protect.jpg
Foto: Shutterstock

Citizen Lab kaže da je malver nova verzija Monokle-a, koji je otkriven 2019. godine, a koji je razvio Centar za specijalne tehnologije sa sedištem u Sankt Peterburgu. Takođe je moguće da je novi malver otkriven na uređaju ruskog programera novi alat koji koristi delove Monokle koda kao svoju osnovu.

Špijunski softver koji je FSB implantirao u telefon programera može da prati lokaciju u stanju mirovanja uređaja, pristupa SMS porukama, listi kontakata i stavkama kalendara, snima telefonske pozive, aktivnosti na ekranu i video (preko kamere), izvlači sa uređaja poruke, fajlove i lozinke, snima pritisak tastera da bi ukrao osetljive podatke i lozinke, pristupa porukama iz aplikacija za slanje poruka, instalira aplikacije, krade lozinke sačuvane na uređaju, kao i lozinku za otključavanje uređaja.

shutterstock-malwer-2.jpg
Foto: Shutterstock

Citizen Lab napominje da malver ima većinu funkcionalnosti špijunskog softvera i šifrovane fajlove sa naizgled nasumičnim imenima kako bi se komplikovalo otkrivanje.

Analitičari takođe navode da su pronašli reference za iOS u kodu špijunskog softvera, što ukazuje na mogućnost da postoji i verzija koja radi na Apple iPhone uređajima.

Izvor: Informacija/Kurir/DarkoMulic