Slušaj vest

Pametni telefoni ne podnose baš najbolje niske zimske temperature, zbog čega se dešava da se baterija brže prazni kada je vreme napolju hladno. Problem se javlja zbog toga što se hemijski procesi unutar baterije sporije odvijaju kada se ona ohladi.

shutterstock_mobilni telefon (4).jpg
Shutterstock 

To je, između ostalog, i razlog zbog koga se dešava da električni automobili imaju manji domet kada su napolju niske temperature. Zato je zimi potrebno obratiti pažnju na ovu pojavu, kako se baterija ne bi oštetila.

Na to upozoravaju i uputstva za upotrebu telefona, ona koja obično i ne čitamo. Tako Apple u knjižici koja dolazi uz iPhone navodi da je taj telefon napravljen za upotrebu pri spoljnim temperaturama između 0 i 35 stepeni Celzijusa. Ako se telefon koristi izvan preporučenog temperaturnog opsega, može doći do njegovog oštećenja.

shutterstock_mobilni telefon (2).jpg
Shutterstock 

A ukoliko se duže vreme koristi pri niskim temperaturama, kod telefona može doći do kolapsa napona, brzog pražnjenja i naglog gašenja. To, međutim, ne znači da je telefon pokvaren, već samo da ga treba uneti u prostoriju u kojoj je temperatura viša nego spoljna.

Telefone, takođe, ne treba izlagati velikim temperaturnim promenama, odnosno ne treba ih odmah unositi u pregrejanu prostoriju, ako ste sa njim duže vreme bili napolju na hladnoći. Tada može doći do stvaranja kondenzacije, koja može da oštetiti telefon, ili da dovede do kratkog spoja i korozije.

shutterstock_mobilni telefon (3).jpg
Shutterstock 

Zato je najpametnije telefon, po ulasku u stan, ostaviti predsoblju ili hodniku između 30 i 60 minuta pre nego što ga unesete u dnevnu sobu ili drugu prostoriju.

A ako se na telefonu kondenzacija već stvorila, trebalo bi da je obrišete krpom (najbolje "magičnom", od mikrofibera, pošto ona ne ostavlja dlačice). Sušenje fenom ili grejalicom treba u potpunosti izbegavati.

Izvor: Smartlife/Kurir/DarkoMulic