Slušaj vest

Apple se našao na meti Evropske komisije zbog navodne restrikcije konkurencije kako bi favorizovao sopstvene proizvode poput AirPods slušalica i Apple Watch pametnih satova.

shutterstock-apple-2.jpg
Foto: Shutterstock

Komisija je prošlog septembra pokrenula istragu kako bi utvrdila da li i na koji način Apple planira da obezbedi rad svojih uređaja sa pametnim satovima, slušalicama i VR uređajima drugih proizvođača. Posebna pažnja posvećena je funkcijama poput obaveštenja, uparivanja uređaja i povezivanja.

Evropska komisija zahteva da Apple omogući besplatnu i efikasnu interoperabilnost hardverskih i softverskih funkcija kojima upravljaju njegovi operativni sistemi iOS i iPadOS. Ove funkcije su identifikovane kao ključne platforme za koje je Apple označen kao "čuvar pristupa" (engl. gatekeeper) u skladu sa pravilima DMA.

evropska unija i apple, DMA
Foto: Shutterstock

Apple-ov odgovor i šta sledi

Koalicija CODE, koja uključuje kompanije kao što su Google, Meta i Lenovo, podržala je ovaj pristup. "Verujemo da će interoperabilnost hardvera podstaći inovacije i povećati konkurenciju", izjavili su iz CODE-a. Prema njihovim rečima, korisnici će imati veći izbor uređaja i usluga, bez obzira na brend.

S druge strane, Apple je reagovao kritički. Kompanija tvrdi da bi deljenje internih tehničkih specifikacija moglo ugroziti privatnost korisnika.

shutterstock-757808038.jpg
Foto: Shutterstock

U izveštaju pod nazivom "Postaje lično: Kako zloupotreba DMA mandata za interoperabilnost može ugroziti vašu privatnost," Apple ističe da je jedina kompanija primorana da deli svoje inovacije sa konkurentima.

EK je otvorila javne konsultacije kako bi prikupila povratne informacije o tehničkim detaljima, rokovima i izvodljivosti implementacije. Zainteresovane strane, uključujući građane i kompanije, imaju rok do 9. januara da dostave svoje mišljenje, dok se finalna odluka očekuje u martu 2025.

Izvor: Telegraf/Kurir/DarkoMulic