Slušaj vest

Američki milijarder Frenk Mekort, nekadašnji vlasnik bejzbol tima Los Anđeles Dodžers, jedan je od prvih zainteresovanih pojedinaca čije ime se pojavilo kao ime mogućeg kupca američkog ogranka društvene mreže TikTok od njenog kineskog vlasnika, kompanije ByteDance.

shutterstock-tik-tok-dollars-1.jpg
Foto: Shutterstock

Ta kompanija ima rok do 19. januara da pronađe novog američkog vlasnika za svoju popularna društvenu mrežu, koja u SAD ima 170 miliona korisnika, ili da se suoči sa zabranom.

Mekort već radi na izradi temeljne revizije poslovnog modela TikTok-a, što je deo plana za nadmetanje za njegovu kupovinu. Milijarder je okupio konzorcijim potencijalnih ulagača, koji bi za kupovinu video platforme mogao da ponudi 20 milijardi dolara.

Frenk Mekort
Foto: Profimedia

Date podatke, dobijete pare

Ukoliko ga kupi, Mekort pre svega želi da promeni poslovni model oglašavanja TikTok-a tako što će korisnicima dati veću kontrolu nad oglasima i vrstom sadržaja koji žele da gledaju.

TikTok bi u budućnosti mogao da zarađuje putem e-trgovine, kao i od licenciranja podataka za obuku veštačke inteligencije, uz pristanak korisnika. Mekort smatra da, kada korisnik da dozvolu da se njegovi podaci koriste i za to dobije naknadu, situacija "se okreće za 180 stepeni i daje korisniku moć".

shutterstock_byte dance (2).jpg
Foto: Shutterstock

Plan dalje podrazumeva migraciju TikTok-ove tehnologije na protokol otvorenog koda, koji je razvila njegova organizacija Project Liberty. To bi korisnicima trebalo da omogući kontrolu nad njihovim podacima i da mogućnost da ih premeste na neku drugu lokaciju na internetu.

Čeka se konačna odluka suda

Iako ByteDance tvrdi da TikTok ne može da se odvoji od matične kompanije, Mekort ističe da i za to ima rešenje. On planira da isključi algoritam TikTok-a koji određuje sadržaj koji korisnici vide, čime bi se smanjile komplikacije za ByteDance.

shutterstock_TikTok.jpg
Foto: Shutterstock

Reč je o jednom od "problematičnih" algoritama za preporuku sadržaja, koje je kineska vlada 2020. godine dodala na listu za kontrolu izvoza.

ByteDance je ove nedelje od Vrhovnog suda SAD zatražio da privremeno blokira sprovođenje zakona koji nalaže prodaju ili zabranu društvene mreže. Mekort veruje da će taj sud odbaciti žalbu i podržati zakon, što bi potom otvorilo put za pregovore o prodaji.

Izvor: Smartlife/Kurir/DarkoMulic