Slušaj vest

Gmail, najpopularnija besplatna platforma za email sa 2,5 milijarde korisnika, postaje meta sofisticiranih AI napada. Hakere privlače ogromne količine osetljivih podataka u inbox sandučićima korisnika, dok pretnje uključuju „phishing“ napade, „ransomware“ i zloupotrebu „deepfake“ tehnologije.

shutterstock_gmail (4).jpg
Foto: Shutterstock

AI napadi na Gmail korisnike

AI tehnologija omogućava napadačima da kreiraju ubedljive napade „pecajući“ korisnike, koristeći lažne emailove, video-snimke i audio-sadržaje. Na primer, McAfee je upozorio na „deepfake“ snimke koji simuliraju glas stvarnih ljudi, povećavajući šanse za prevaru.

Microsoft konsultant za bezbednost Sam Mitrović, skoro je postao žrtva ovakvog napada: phishing kampanja počela je obaveštenjem o “oporavku Gmail naloga,” a nastavila se lažnim pozivima iz “Google podrške.” Detaljno osmišljena prevara pokušala je da ga navede na odavanje kredencijala, ali je Mitrović prepoznao obmanu zahvaljujući svom stručnom iskustvu.

shutterstock-deepfakes--3.jpg
Foto: Shutterstock

Kako AI povećava efikasnost cyber-napada?

  • Razbijanje lozinki: AI algoritmi brzo analiziraju obrasce u kreiranju lozinki, omogućavajući napadačima da razbiju lozinke za kraće vreme.
  • Automatizacija napada: AI alati pretražuju mreže i sajtove za ranjivosti, a „ransomware“ koristi AI da prilagodi ucene i zahteve za otkup prema imovinskom stanju žrtve.
shutterstock_lockbit.jpg
Foto: Shutterstock
  • Deepfake tehnologija: korišćenjem lažnih glasova i video-snimaka, napadači prevare žrtve, što uključuje slučajeve poput prenosa 243.000 dolara na osnovu lažnih poruka izvršnog direktora.
  • Phishing napadi: AI analizira vaše objave na društvenim mrežama i email poruke kako bi kreirao prilagođene poruke koje izgledaju legitimno, a vi se lakše upecali na prevaru.
shutterstock-phishing--2.jpg
Foto: Shutterstock

Preporuke za zaštitu Gmail korisnika

McAfee savet je da proverite i budete oprezni sa neočekivanim zahtevima koristeći pouzdanu alternativnu metodu i oslonite se na alate za detekciju „deepfake“ manipulacija.

Google preporuke:

  • Izbegavajte kliktanje na linkove i otvaranje priloga iz sumnjivih izvora, čak i bez upozorenja od strane Gmail-a.
  • Ne odgovarajte na zahteve za davanjem privatnih informacija putem emaila, SMS-a ili telefona.
  • Proverite aktivnosti naloga na myaccount.google.com/notifications.
Google Authenticator na mobilnom telefonu
Foto: Shutterstock
  • Posebno pripazite na hitne poruke koje izgledaju kao da dolaze od prijatelja, porodice ili saradnika.
  • Ako vam Gmail traži lozinku putem linka, uvek idite direktno na zvanični sajt Google-a za prijavu. Napadi koje pokreće veštačka inteligencija donose sve složenije pretnje za korisnike Gmail-a. Kombinacija alata kao što su phishing, deepfake i automatizacija, uz upotrebu AI algoritama, čine ove napade izuzetno opasnima.

Držite se preporučenih bezbednosnih koraka čime čete značajno smanjiti rizik i zaštititi vaše podatke u ovom izazovnom sajber trenutku.

Izvor: Benchmark/Kurir/DarkoMulic