Ko kaže da društvene mreže imaju samo loš uticaj? Knjiga Dostojevskog jedna od najprodavanijih zbog TikToka
Ranije je ova knjiga retko prodavana, dok su u poslednje dve godine knjižari primetili značajan porast interesovanja.
Društvena mreža TikTok često doprinosi iznenadnom porastu popularnosti određenih knjiga. Nedavno je zabeležen neočekivani trend: dela Fjodora Dostojevskog, a posebnu pažnju privukla je novela "Bele noći", koja je objavljena 1848. godine, a sada je ponovo postala izuzetno čitana među mlađom publikom.
Prema podacima, izdanje "Belih noći" iz edicije Penguin Classics ove godine zauzelo je četvrto mesto među najprodavanijim prevedenim književnim delima u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Ejmi Rajt iz knjižare Pritchards u Liverpulu izjavila je da su ranije retko prodavali ovu knjigu, dok su u poslednje dve godine primetili značajan porast interesovanja.
- Imamo člana osoblja koji ovde radi 25 godina i rekao je da bismo povremeno prodali poneki primerak ove knjige. Ali u poslednje dve godine definitivno smo primetili porast - rekla je Ejmi.
Slično tome, Fransis Klevrdon iz knjižare Hatchards Piccadilly u Londonu istakao je da su prošle godine prodali 190 primeraka džepnog izdanja, što je značajan porast u odnosu na raniji period.
Od decembra prošle godine, "Bele noći" su postale viralne na platformama kao što su BookTok i Bookstagram. Korisnici dele recenzije, citate i fotografije knjige, često uz šoljicu kafe, a kreirane su i Spotify plejliste inspirisane delom, sa kompozicijama Čajkovskog i Šostakoviča.
Mnogi ističu da ih je prelepa ljubavna priča iz knjige duboko dirnula.
Jedan od razloga za ovakvu popularnost može biti dužina novele, nešto više od 80 stranica, što je čini pristupačnom za brza čitanja i dodavanje na liste pročitanih knjiga tokom godine.
- ‘Bele noći’ su me privukle delimično zbog toga što su kratke - rekla je Eli Hovlet iz Londona, koja o knjigama na TikTok-u piše kao @ellisrubyreads.
Takođe, priča o usamljenom mladiću i njegovom susretu sa Nastenjkom, koja čeka svoju pravu ljubav, rezonuje sa emocijama mnogih čitalaca, posebno u vremenu kada su teme usamljenosti i neuzvraćene ljubavi univerzalno prepoznate.
Ovaj trend pokazuje kako društvene mreže mogu revitalizovati interesovanje za klasičnu književnost, približavajući je novim generacijama i podsećajući na bezvremenost tema koje obrađuje.
(Kurir.rs/ SrbijaDanas/ M.F.)
Mladi pisac izdao knjigu o teškoj bolesti s kojom se bori:
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti