Slušaj vest

Nova studija otkrila je aplikacije za operativne sastave Android i iOS zbog kojih češće morate puniti svoj pametni telefon. Nova nova istraživanja kompanije OurPCB otkrila je koje popularne aplikacije najviše opterećuju baterije smartfona i, moguće, skraćuju njihov životni vek.

profimedia0351621412.jpg
Foto: Profimedia

Studija se temeljila na pretpostavci kako je korisnik iPhonea ili Androida dopustio aplikacijama pristup svim mogućim dopuštenjima koja traže pri prvom instaliranju. To uključuje status telefona, Wi-Fi vezu, kameru, mikrofon, lokaciju, identitet, kontakte, SMS, informacije o pozivima, kalendar te pristup fotografijama, medijima i datotekama.

Na prvom mestu među aplikacijama koje troše najviše energije bili su Fitbit i Instagram, za koje je utvrđeno kako su podjednaki potrošači. Te dve aplikacije mogu potrošiti do 85 posto baterije, čak i kada nisu aktivno u upotrebi.

pexelsphotomixcompany887751.jpg
Koje aplikacije troše najviše baterije Foto: Promo

Generalno društvene mreže aplikacije za fitness i za sastanke dosledno su pri vrhu najzahtevnijih kad je reč o bateriji pametnog telefona. Aplikacija Fitbit traži nekoliko dopuštenja kako bi istoimeni uređaj za praćenje aktivnosti mogao komunicirati s aplikacijom. Stoga je važno dopustiti pristup stvarima kao što su vaša lokacija i Wi-Fi veza. Ali, ne mora imati nužno pristup kameri, mikrofonu ili datotekama.

shutterstock-2339442245.jpg
Foto: Shutterstock

To nije slučaj s Instagramom, koji zahteva pristup kako biste mogli u potpunosti koristiti aplikaciju za objavljivanje pohranjenih fotografija, korištenje kamere i označavanje vaše lokacije.

Drugi najveći potrošači baterije bili su aplikacija LinkedIn, WhatsApp i Facebook.

Sedam od 20 najzahtevnijih aplikacija bile su popularne aplikacije društvenih mreža: Instagram, LinkedIn, WhatsApp, Facebook, X (bivši Twitter), Telegram i Facebook Messenger.

(Kurir.rs/Tportal/M.J)

02:37
Kakve opasnosti vrebaju iza kupovine na Temu? Izvor: Kurir televizija