ZLATNO PRAVILO DA VAS NE PREVARE NA INTERNETU! Iz kompanije Kaspersky otkrivaju gde Srbi greše i postaju žrtve sajber napada
Iako je tržište Srbije relativno malo, podaci globalnih stručnjaka za sajber bezbednost jasno pokazuju zabrinjavajući trend – broj sajber napada raste iz godine u godinu, sa nekima čak dvostruko uvećanim. U istraživanju sprovedenom u 27 zemalja, Srbija se našla na neslavnom devetom mestu kada je reč o veb pretnjama, što je zabrinjavajuće
„Naša zemlja je, nažalost, na visokom mestu globalne liste po broju veb pretnji. Korisnici interneta često posećuju nepouzdane sajtove, što nas čini izuzetno ranjivim“, upozorava Dragan Davidović, generalni direktor kompanije Kasperski za Istočnu Evropu.
Kako zaštititi svoje podatke?
Bezbednost podataka na internetu je ključna, a prošlogodišnje prijave u Odeljenju za visokotehnološki kriminal MUP-a Srbije pokazuju zabrinjavajući porast sajber prevara. U samo jednoj godini, MUP je zaprimio više od 170 prijava. Stručnjaci savetuju da je neophodno upoznati osnovne sigurnosne protokole, kao i kada je bezbedno ostaviti lične podatke na mreži.
„Kupci često ostavljaju lične informacije kao što su telefon, e-mail adresa i podaci o plaćanju na internetu. Ako se podaci tih firmi procure na dark web, to može otvoriti vrata napadačima“, objašnjava Vladimir Vujić, načelnik sektora za visokotehnološki kriminal MUP-a Srbije.
Fišing napadi u usponu: Prevaranti sve kreativniji
Najveći broj sajber napada trenutno čine fišing prevare, koje su se razvile od klasičnih e-mail napada do sofisticiranih SMS i telefonskih napada. Posebno zabrinjavajući su napadi na elektronsko bankarstvo, koji su ove godine porasli čak šest puta u odnosu na prethodnu.
„Napadi nisu direktno usmereni na banke, već na aplikacije i veb sajtove koje koristimo za bankarske transakcije, kao i na POS terminale i bankomate. Napadači biraju slabije tačke kako bi lakše došli do finansijskih sredstava“, kaže Davidović.
Nikada ne kliknite na sumnjive linkove
Vujić iz MUP-a ukazuje da je osnovno pravilo zaštite na internetu – nikada ne klikati na sumnjive linkove, bilo da dolaze putem e-maila ili SMS poruka. Ovi linkovi često kriju fišing napade, ali mogu sadržavati i malver koji kasnije omogućava napadaču da preuzme kontrolu nad vašim uređajem.
Pretnje na globalnom nivou
Istraživanje sprovedeno u 27 zemalja pokazuje da je više od polovine kompanija bilo žrtva sajber napada tokom 2023. godine, dok je kod svake pete došlo do curenja podataka. Iako je ulaganje u sajber bezbednost presudno, velika većina kompanija još uvek nije dovoljno zaštićena.
Čak 65% velikih kompanija prijavljuje troškove oporavka koji prelaze dva miliona dolara, ali samo 10% kompanija štiti sve svoje računare, dok je zaštita mobilnih telefona na alarmantno niskom nivou – svega 8%.
Bezbednost na internetu nije više opcija, već nužnost. Zaštitite se dok još možete.
OVO SU SIMPTOMI KOJE JE PREDSEDNIK OSETIO PRE NEGO ŠTO MU SE POGORŠALO ZDRAVSTVENO STANJE: Miljko Ristić o oboljenju, evo šta da radite ako i vi osetite isto