Slušaj vest

Scareware prevare, poznate i kao prevare sa tehničkom podrškom, već godinama predstavljaju pretnju. Prevaranti koriste veb stranice sa zastrašujućim porukama kojima pokušavaju da ubede potencijalne žrtve da su njihovi uređaji zaraženi malverom, a zatim pokušavaju da dobiju daljinski pristup njihovim sistemima vršeći pritisak na žrtve da pozovu broj lažne tehničke podrške.

shutterstock_Scareware  (2).jpg
Foto: Shutterstock

Defender SmartScreen, koji takođe štiti Edge korisnike od prevara, aktivira se nakon što se otkrije sajt koji se koristi za prevaru, koji se dodaje u njegov indeks zlonamernih veb stranica kako bi zaštitio korisnike širom sveta u roku od nekoliko minuta.

Međutim, AI scareware blokator, koji je predstavljen u novembru prošle godine, nudi dodatnu zaštitu otkrivanjem znakova scareware prevara u realnom vremenu koristeći model mašinskog učenja koji radi na lokalnom računaru.

Model poredi stranice koje se prikazuju preko celog ekrana sa hiljadama primera prevara koje je zajednica za borbu protiv prevara podelila sa Microsoftom.

shutterstock_Scareware  (1).jpg
Foto: Shutterstock

„Model radi lokalno, bez čuvanja ili slanja slika u oblak“, kaže Microsoft.

Kada otkrije stranicu za prevaru, scareware blokator upozorava korisnike, ali im ipak omogućava da nastave sa učitavanjem veb stranice ako smatraju da je sajt bezbedan.

shutterstock-393704425.jpg
Foto: Shutterstock

Kada blokator scarewarea uoči potencijalno zlonamernu stranicu, Edge vraća kontrolu korisniku, napušta režim preko celog ekrana, zaustavlja glasan zvuk, prikazuje upozorenje i prikazuje sličicu stranice. Korisnici tada mogu da prijave sajt kako bi zaštitili druge tako što će podeliti snimke ekrana i dijagnostičke informacije sa Microsoftom.

ML model za blokiranje scarewarea će odbaciti stranicu ako je korisnici ne prijave. Da bi se smanjili lažno pozitivni rezultati, korisnici takođe treba da prijave slučajeve u kojima su legitimni sajtovi označeni kao zlonamerni.

Izvor: Informacija/Kurir