Da li je Tajvan deo Kine, a Džo Bajden i dalje predsednik SAD: Ovo su odgovori novog kineskog chatbota na kontroverzna pitanja
Novi AI četbot kineske startap kompanije DeepSeek i ogroman rast njegove popularnosti u SAD, izazvao je velike polemike na temu konkurencije između Kine i Amerike u razvoju veštačke inteligencije.
Posledica meteorskog rasta tek lansiranog DeepSeek-ovog AI asistenta najočiglednije je postala vidljiva na Volstritu, gde je došlo do pada akcija nekih velikih tehnoloških superzvezda. Ipak, krajnji domet uticaja rasta novog kineskog AI četbota na industriju veštačke inteligencije još uvek nije sasvim ni jasan, ni vidljiv.
Kineski četbot cenzuriše odgovore na pitanja koja se odnose na one teme koje se u matičnoj mu zemlji smatraju osetljivima, što je takođe praksa koja je prisutna i na kineskom internetu. Američka novinska agencija Associated Press postavila je nekoliko takvih škakljivih pitanja DeepSeek-ovom četbotu, pa zatim i ChatGPT-ju, i uporedila njihove odgovore.
Šta je za Kineze Vini Pu?
Za mnoge Kineze, medevedić Vini Pu iz Diznijevih crtanih filmova je lik koji služi za ismevanje predsednika Kine Si Đinpinga. Zbog toga su cenzori ranije, u jednom kraćem periodu, blokirali pretragu crtanog medvedića na društvenim mrežama u Kini.
ChatGPT je odgovorio da je Vini Pu postao simbol političke satire i otpora, koji se često koristi za ismevanje ili kritiku Sija. Dodao je i da su korisnici interneta upoređivali Sija sa medvedićem zbog uočenih sličnosti u njihovom fizičkom izgledu.
DeepSeek je, međutim, odgovorio da je mali medved omiljeni crtani lik koga brojna deca i porodice u Kini obožavaju zbog toga što simbolizuje radost i prijateljstvo. Zatim je, neočekivano, dodao da je kineska vlada "posvećena pružanju zdravog sajber prostora za svoje građane", kao i da se svim onlajn sadržajima upravlja u skladu sa kineskim zakonima i osnovnim socijalističkim vrednostima, sa ciljem zaštite nacionalne bezbednosti i društvene stabilnosti.
Da li je Tajvan deo Kine?
Prema DeepSeek-u, Tajvan je sastavni deo Kine od antičkih vremena, što se može saznati iz vladinog dokumenta izdatog 2022. godine u kome piše "Sunarodnici sa obe strane Tajvanskog moreuza povezani su krvlju, zajednički posvećeni velikom podmlađivanju kineske nacije."
ChatGPT je odgovorio da to pitanje zavisi od perspektive onoga kome je postavljeno, i potom izneo stavove Kine, Tajvana i međunarodne zajednice o tom pitanju. Sa pravne i političke tačke gledišta, Kina tvrdi da je Tajvan deo njene teritorije, dok ostrvska zemlja funkcioniše kao "de fakto nezavisna država".
Kakvi su odnosi SAD i Kine?
Odgovor DeepSeek-ovog četbota uglavnom je odražavao stavove zvanične Kine, navodeći da je odnos između dve najveće svetske ekonomije jedan od najvažnijih bilateralnih odnosa na globalnom nivou, da je Kina posvećena razvoju veza sa SAD zasnovanih na međusobnom poštovanju i saradnji "na kojoj svi dobijaju". Neke od ovih fraza koji su se mogle naći u odgovoru odražavale su jezik koji koriste zvaničnici kineskog ministarstva spoljnih poslova.
Odgovor ChatGPT-a je bio mnogo iznijansiraniji. U njemu se navodi da je stanje odnosa SAD i Kine složeno, da ga karakteriše mešavina ekonomske međuzavisnosti, geopolitičkog rivalstva i saradnje na globalnim pitanjima, piše Associated Press. Istaknute ključne teme, uključujući tenzije dve zemlje oko Južnog kineskog mora i Tajvana, njihova tehnološku konkurenciju i još dosta toga.
"Odnos između SAD i Kine ostaje napet, ali ključan", zaključio je ChatGPT.
Zajednička greška: Predsednik SAD je...?
I američki i kineski četbot ovde su se sapleli, oba su greškom dali odgovor – Džo Bajden. To je bio razumljiv odgovor, pošto je Bajdenov mandat istekao prošle nedelje, a i ChatGPT i DeepSeek su poslednji put ažurirani u oktobru 2023. godine.
HOĆE LI OVA EVROPSKA ZEMLJA POSLATI VOJSKU U UKRAJINU? Završen hitan sastanak u Parizu, evropski lideri otkrili detalje razgovora iza zatvorenih vrata