Slušaj vest

Ovaj poslovni model omogućava čak i amaterima bez ikakvog tehničkog znanja da postanu ozbiljni prevaranti, usmeravajući svoje aktivnosti ka masovnim prevarama sa sofisticiranim alatima koji su sada dostupni na klik.

shutterstock_sajber napad (3).jpg
Foto: Shutterstock

Bitdefenderov istraživač razotkriva industriju prevara

Andrej Anton-Anej, istraživač iz Bitdefender Labsa, pronašao je detalje o jednoj od najaktivnijih SaaS platformi, i rezultati su zastrašujući. Njegovo istraživanje pokazuje da je ulazak u svet prevara jeftin i lak: za samo 150 evra, kriminalci mogu da kupe sve što im je potrebno da pokrenu ozbiljnu prevaru.

Ovi paketi omogućavaju "neiskusnim" prevarantima da uz minimalne tehničke veštine implementiraju sofisticirane prevare koristeći alate kao što su API-je, botove na Telegramu i automatizovane kontrolne table za praćenje učinka. Grupa koja koristi ovu platformu već je lansirala više od 60 različitih varijacija prevara, ciljanih na korisnike iz više od 20 zemalja.

shutterstock_sajber napad (1).jpg
Foto: Shutterstock

Prevara kao usluga: “Početnici” pljačkaju

Ali šta tačno znači Scam-as-a-Service? U suštini, to je preprodaja alata i šablona koji omogućavaju čak i novajlijama da postanu prevaranti. Kupci mogu nabaviti gotovo sve: phishing komplete sa imitacijama web sajtova, Telegram botove za automatizovanu interakciju sa žrtvama, čak i API-je i kontrolne panele za detaljno praćenje uspeha prevara.

U samo nekoliko koraka, neko sa minimalnim tehničkim znanjem može se “upisati” u svet kriminala, što je ključni faktor koji povećava brzinu i opseg ovog globalnog problema.

sajber bezbednost
Foto: Shutterstock

Jednostavnost učlanjenja: Prevarantski krugovi postaju nevidljivi

Učlaniti se u ovu mrežu kriminalaca je gotovo previše lako. Sve što je potrebno jeste pridruživanje jednoj od mnogih Telegram grupa i praćenje jednostavnih uputstava. Ova aplikacija, poznata po svojoj šifrovanoj komunikaciji i anonimnosti, stvorila je savršen prostor za ovakve aktivnosti.

S minimalnim ulaganjem (od 150 evra po paketu), prevaranti mogu da lansiraju sofisticirane prevare, od kloniranih sajtova za Netflix i Disney+ do lažnih web stranica za online kupovinu i poštanske usluge. U teoriji, svaki klik na takve stranice može značiti dolazak u rukama sajber kriminalaca.

shutterstock_sajber napad (5).jpg
Foto: Shutterstock

Masovna potrošnja na globalnom nivou

Ono što je još alarmantnije je globalna priroda ovih prevara. Prema istraživanjima, sajber prevaranti su ciljali korisnike u više od 20 zemalja, uključujući Francusku, Nemačku, Veliku Britaniju, Kanadu, Poljsku, pa čak i Japan i Saudijsku Arabiju. Prevare sa Netflixom, Disney+ i Amazonom samo su početak.

Mnoge od ovih prevara imaju i demonstrativne video snimke, kako bi potencijalni kupci mogli da procene alate pre nego što se odluče na kupovinu. Ova „transparentnost“ pomaže kriminalcima da brzo osvoje tržište i šire delatnost.

shutterstock_Scareware  (2).jpg
Foto: Shutterstock

Posledice prevara nisu bez opasnosti

Iako ova anonimnost koju pruža Telegram može zvučati primamljivo, ne treba zaboraviti da je učešće u sajber kriminalu ozbiljan prekršaj. U mnogim zemljama, phishing, krađa identiteta i prevara nisu samo kaznena dela, oni su često krivična dela sa ozbiljnim posledicama.

Na pr. visokim novčanim kaznama, zaplenom imovine, a u nekim slučajevima i zatvorskim kaznama. Bez obzira koliko lak izgledao ulazak u ove kriminalne krugove, posledice mogu biti destruktivne.

shutterstock_sajber napad (2).jpg
Foto: Shutterstock

Kako se zaštititi od ovih prevara?

Iako je teško u potpunosti eliminisati rizik od ovakvih prevara, postoji nekoliko osnovnih koraka koje možete preduzeti kako biste se zaštitili. Uvek proverite linkove pre nego što kliknete, budite oprezni prema neočekivanim e-mailovima ili porukama, i nemojte otvarati sumnjive priloge.

Osim toga, omogućite višefaktorsku autentifikaciju (MFA) kad god je to moguće – ovo je jednostavan način da dodatno zaštitite svoje naloge i smanjite rizik od kompromitacije. Na kraju, stalno se informišite o najnovijim prevarama i taktikama koje sajber kriminalci koriste.

MFA zaštita
Foto: Shutterstock

U ovoj eri digitalne povezanosti, gde su prevaranti samo jedan klik udaljeni, od suštinske je važnosti da svi postanemo svesni ove preteće prijetnje i preduzmemo mere zaštite pre nego što postanemo sledeća meta.