Kina "udarila" na Google: Pokrenuta istraga zbog kršenja pravila igre
Kina je pokrenula istragu protiv Googlea zbog navodnih kršenja antimonopolskih zakona, uslijed eskalacije trgovinskih i političkih napetosti s SAD-om.
Prema zvaničnom saopštenju Kineske administracije za regulaciju tržišta, istraga se pokreće zbog mogućeg monopolisanja tržišta pretrage i drugih digitalnih usluga u zemlji, što izaziva sumnju u poštovanje tržišnih pravila i fer konkurencije.
Ovaj potez je, zapravo, tek najnoviji korak u seriji ekonomskih kontramera koje Kina koristi kako bi se suprotstavila trgovinskim odlukama američkog predsednika Donalda Trampa, koji je ranije ove godine uveo povećane carine na kineske proizvode.
Kineske vlasti, koje su nedavno obelodanile novu rundu carinskih povećanja, najavile su da će od 10. februara na američki uvoz uglja i tečnog prirodnog gasa primeniti carinu od 15%, dok će uvozne carine na američku sirovu naftu, poljoprivrednu opremu i određene vrste automobila i kamiona porasti za dodatnih 10%. Potez izazvao je nove tenzije između dve najveće svetske ekonomije, ali i dodatno ukazao na strateški značaj digitalnih tržišta u globalnim trgovinskim pregovorima.
Istraga protiv Google-a u globalnom kontekstu
Dok se Kina poziva na zaštitu domaćeg tržišta i borbu protiv monopola, Google nije jedini tehnološki gigant koji se suočava sa sve oštrijim regulativama u različitim delovima sveta. U Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskoj uniji i Velikoj Britaniji, Google se već suočava sa antimonopolskim istragama i značajnim novčanim kaznama.
Ovaj globalni pritisak na kompaniju koja dominira internet pretragom, oglašavanjem i drugim uslugama jasno pokazuje da će tehnološki sektor biti u fokusu međunarodnih regulatora još dugo vremena.
Dugoročne posledice za Google?
Edvard Evans-Pričard, ekonomista iz firme Kapital Economics, smatra da bi ova istraga u Kini mogla proći bez ozbiljnih posledica po Google, barem na kratke staze. Ipak, on upozorava da bi, u zavisnosti od ishoda, mogla postaviti presedan za slične postupke u drugim zemljama. S obzirom na to da Google već snosi posledice sličnih regulatornih napora u Evropi i SAD-u, kineski potez predstavlja dodatni udarac koji bi mogao ozbiljno promeniti način na koji velike tehnološke kompanije funkcionišu u globalnoj ekonomiji.
Kina, koja je u poslednjim godinama intenzivirala napore da zaštiti svoje tržište i podrži domaće tehnološke gigante poput Baidu, Alibaba i Tencent, jasno šalje signal da neće tolerisati dominaciju stranih kompanija na svom terenu.
Globalna trgovina u plamenu: Tehnološki rat na horiontu
Ovaj razvoj događaja dolazi u trenutku kada se globalna trgovina suočava sa sve većim izazovima. Trgovinski rat između SAD i Kine već je imao značajan uticaj na svetske lance snabdevanja, a uvođenje novih carina samo pogoršava ovu situaciju.
Iako istraga protiv Google-a možda neće imati trenutne ekonomske posledice, ona dodatno usložnjava odnose između dve najveće globalne sile, podsećajući svet da tehnološki sektor nije samo tržišna borba, već i politička borba sa globalnim uticajem.
Šta sledeće?
Dok se ova istraga odvija u Kini, mnogi analitičari pažljivo prate dalji razvoj. Ako se kineske vlasti odluče na ozbiljne sankcije ili ograničenja, to bi moglo značiti početak novog tehnološkog hladnog rata, gde bi Google, Apple, Amazon i druge američke firme mogle postati glavni politički ciljevi.
S obzirom na to da Kina i dalje ostaje ključni igrač u globalnoj digitalnoj ekonomskoj areni, jasno je da će sve oči biti uprte u Pekinške vlasti kako bi se pratilo šta će biti naredni potez u ovom sve intenzivnijem sukobu.
"PRAVI TRENUTAK ZA RAZVIJANJE EKONOMSKE SARADNJE": Vučić se sastao s ministrom spoljnih poslova iz Konga, potpisana dva nova međudržavna sporazuma