Slušaj vest

U vreme kada se gotovo svaki aspekt našeg života odvija online, zaštita privatnih razgovora i internet pretraga postala je važnija nego ikad. Stručnjaci za bezbednost upozoravaju da je od presudne važnosti preduzeti konkretne korake kako bismo sačuvali svoju privatnost u sve povezanijem digitalnom svetu.

shutterstock_privatnost (2).jpg
Foto: Shutterstock

Jedan od ključnih saveta dolazi od Danijela Kana Gilmora, višeg tehnologa na projektu za govor, privatnost i tehnologiju u ACLU. On naglašava da sve što radite na poslovnom računaru ili telefonu može biti vidljivo vašem poslodavcu.

Ovo je podsećanje da je od suštinskog značaja koristiti lične uređaje za bilo kakve privatne razgovore ili pretrage. Isto pravilo važi i za Wi-Fi mrežu na poslu. Iako vaš poslodavac možda neće videti koje tačno informacije delite, sigurno će znati sa kim ih delite. Gilmor savetuje da je najbolje privatne razgovore obavljati na kućnoj mreži ili koristiti mobilni internet.

shutterstock_WiFi (3).jpg
Foto: Shutterstock

Kada je reč o najsigurnijim alatima za privatnu komunikaciju, Signal se izdvaja kao zlatni standard. Za razliku od drugih aplikacija za razmenu poruka, Signal je u vlasništvu neprofitne organizacije i koristi vrhunsko end-to-end enkripciju. Eva Galperin, direktorka sajber bezbednosti u Electronic Frontier Foundation, ističe da čak i uz sudski nalog, Signal gotovo da nema nikakve podatke o korisnicima koje bi mogao da preda.

Za maksimalnu zaštitu na internetu, stručnjaci preporučuju korišćenje Tor pretraživača, koji je sigurniji od VPN-a. Tor distribuira vaš internet saobraćaj putem globalne mreže računara, što znači da je nemoguće pratiti vašu aktivnost sa jedne tačke pristupa.

Tor pretrazivac
Foto: Shutterstock

Pored ovih alata, posebnu pažnju treba posvetiti i dokumentima koje delimo. Neke kompanije koriste napredne tehnike za praćenje izvora curenja informacija, poput vodenih žigova ili suptilnih izmena u mejlovima koje se razlikuju od zaposlenog do zaposlenog. Čak i fizički dokumenti mogu sadržati skrivene kodove za praćenje.

Gilmor takođe savetuje da unapred identifikujete sigurne kanale komunikacije sa kolegama i prijateljima.

 - Zaštita naših prava je timski sport, kaže on, naglašavajući da je važno upoznati se sa ovim alatima pre nego što nam stvarno zatrebaju. U današnjem digitalnom okruženju, preduzimanje ovih koraka nije samo oprez – to je ključno za očuvanje vaše privatnosti i sigurnosti.