Slušaj vest

Mislite da ste upoznali nekog privlačnog, singl i uspešnog na Facebooku ili Instagramu? Razmislite ponovo. Uoči Dana zaljubljenih, Meta ponovo upozorava na sve veću opasnost od romantičnih prevara, u kojima nesvesni korisnici bivaju uvučeni u lažne veze sa prevarantima koji se predstavljaju kao neko drugi.

Like na Facebook aplikaciji
Like na Facebook aplikaciji Foto: Shutterstock

Iako romantične prevare nisu novost – i Savezna trgovinska komisija (FTC) je izvestila da su Amerikanci izgubili više od pola milijarde dolara na ove prevare 2021. godine – prevaranti koji stoje iza ovih shema ostaju neumorni.

Zapravo, Meta je otkrila da je već uklonila više od 116.000 naloga povezanih sa romantičnim prevarama na Facebooku i Instagramu samo u prvom mesecu 2025. godine. To prati uklanjanje više od 408.000 sličnih naloga u 2024. godini, što pokazuje rastuću borbu protiv online prevara.

shutterstock-meta-1.jpg
Foto: Shutterstock

Prema Meti, ove prevare često potiču iz zapadne Afrike, gde se prevaranti predstavljaju kao pripadnici američke vojske ili popularne slavne ličnosti. Njihova strategija je izuzetno jednostavna: tvrde da su "u potrazi za ljubavlju", započnu razgovore sa korisnicima na društvenim mrežama poput Facebooka, Instagrama i WhatsApp-a, i na kraju traže poklon kartice, kriptovalute ili novac.

Meta aktivno preduzima mere u borbi protiv ovih prevara, uključujući ponovnu primenu tehnologije za prepoznavanje lica kako bi se rešavala imitacija slavnih ličnosti. Kompanija takođe sarađuje sa drugim organizacijama kako bi uništila mreže prevaranata. Ipak, uprkos tim naporima, David Agranovich, direktor za borbu protiv pretnji u Metsi, upozorava: "Prevaranti se stalno razvijaju."

prevara i ljubav kao slagalica
prevara i ljubav kao slagalica Foto: Shutterstock

Sada, stručnjaci izražavaju zabrinutost zbog AI alata koji prevarantima olakšavaju kreiranje uverljivih izmišljenih identiteta. "U poslednja tri ili četiri meseca pojavili su se različiti novi alati koji su besplatni, laki za korišćenje i omogućavaju napadačima da dinamično menjaju svoje lice tokom video poziva", objasnila je Rachel Tobac, CEO SocialProof Security.

    - Takođe mogu koristiti deepfake botove za kreiranje persona, obavljanje telefonskih poziva i čak kloniranje glasova, a da stvarna osoba uopšte nije uključena, rekla je ona.

Kako prevaranti postaju sve pametniji, Meta je primorana da pojača svoje napore da ugasi ove prevare. Ali to je borba koju korisnici takođe moraju voditi – ostajući budni i skeptični kada online veze deluju previše dobro da bi bile istinite.