Slušaj vest

Kineska AI aplikacija DeepSeek doživela je ozbiljan udarac u Južnoj Koreji, gde je tamošnja Komisija za zaštitu podataka (PIPC) odlučila da suspenduje njen rad zbog kršenja strogih zakona o privatnosti. Ova odluka dolazi nakon što je sam startup priznao da je ignorisao ključne zakonske smernice zaštite ličnih podataka, što je izazvalo novu rundu regulativnih udaraca koji će zasigurno odjeknuti širom sveta.

shutterstock_DeepSeek (1).jpg
Foto: Shutterstock

PIPC je jasno stavila do znanja da će DeepSeek moći da nastavi sa radom tek kada potpuno uskladi svoju aplikaciju sa zakonima o privatnosti Južne Koreje, što ostavlja vrata za njen povratak zatvorena dok ne dođe do promena. Iako je veb servis i dalje dostupan korisnicima, zabrana novih preuzimanja ozbiljno ugrožava dalji rast ove aplikacije u toj regiji.

Uznemirujući podaci stižu i sa drugih frontova: prošle nedelje, kompanija je konačno imenovala legalne predstavnike u Južnoj Koreji, priznajući delimičnu odgovornost za kršenje zakona o zaštiti podataka. Ovaj korak ne bi trebalo da bude shvaćen olako, s obzirom na to da je DeepSeek suočen sa regulatornim ispitivanjima na globalnom nivou, a da stvari još nisu gotove.

Zastava Juzne Koreje sa mapom
Zastava Juzne Koreje sa mapom Foto: Shutterstock

Još jedan udarac stigao je iz Italije, gde je tamošnja zaštita podataka, Garante, naložila potpuno blokiranje aplikacije zbog njenog nepoštovanja privatnosti korisnika. Ovaj poslednji regulatorni potez samo je poslednji u nizu onih koji ukazuju na to da DeepSeek ima ozbiljne probleme u održavanju standarda privatnosti na tržištima širom sveta.

Iako kompanija nije komentarisala najnovije optužbe, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova u februaru je izjavio da Peking pridaje posebnu pažnju zakonima o zaštiti podataka, naglašavajući da neće tolerisati bilo koji oblik nezakonitog prikupljanja podataka. Ipak, uprkos ovim tvrdnjama, jasno je da se kineska firma suočava sa sve jačim izazovima na međunarodnom planu.

shutterstock_DeepSeek (3).jpg
Foto: Shutterstock

Dodatno, Australija i Holandija su već zabranile korišćenje DeepSeek-a među državnim službenicima, što je jasan signal da sve više zemalja postavlja visoke barijere za primenu AI tehnologija bez adekvatnih zaštita za privatnost.

Ovaj globalni regulatorni haos izazvan DeepSeek-om postavlja ozbiljno pitanje o tome kako velike tehnološke sile balansiraju između inovacija i odgovornosti prema korisnicima. Nastaviće li ovaj kineski gigant da se bori sa međunarodnim pravilnicima, ili će njegova tehnologija biti preplavljena zakonskim obavezama koje će je omesti na tržištu? Samo vreme će pokazati.