Slušaj vest

Izvršni direktor Bybita Ben Džou priznao je incident i rekao da kompanija trenutno sprovodi temeljnu istragu kako bi utvrdila okolnosti incidenta i obim štete.

ByBit logo na mobilnom telefonu
ByBit logo na mobilnom telefonu Foto: Shutterstock

Džou je rekao da se incident dogodio kada je ETH hladni novčanik izvršio transfer u topli novčanik platforme, u sofisticiranom napadu koji je maskirao interfejs za potpisivanje. Napadač je uspeo da preuzme kontrolu nad pogođenim ETH hladnim novčanikom i prebaci sredstva na neidentifikovanu adresu.

Džou je rekao da Bybit ima finansijske kapacitete da pokrije gubitke i da su sredstva klijenata sigurna. Naglasio je da se trgovina i druge operacije platforme nastavljaju normalno.

Bitkoin na dolarima
Bitkoin na dolarima Foto: Shutterstock

Razmere ove najveće pojedinačne pljačke kriptovaluta u istoriji su, razumljivo, izazvale zabrinutost među korisnicima platforme. Postavljaju se pitanja o tome kako je tako ogromna količina kriptovalute mogla biti ukradena iz hladnog novčanika, koji je obično izolovan od interneta baš zbog zaštite od online napada.

Spekuliše se o sofisticiranim tehnikama hakovanja, insajderskim pretnjama ili kombinaciji oba. Ovaj incident podsetnik je na stalne bezbednosne izazove sa kojima se suočava industrija kriptovaluta, uprkos napretku u tehnologiji i bezbednosnim merama.

Haker preko laptopa hakuje bitkoin
Haker preko laptopa hakuje bitkoin Foto: Shutterstock

Istraživači kripto prevara tvrde da je krađa je povezana sa ozloglašenom severnokorejskom grupom Lazarus, poznatoj po krađama kriptovaluta za korejsku vladu i zemlju pogođenu sankcijama.

Bybit koji koristi 40 miliona ljudi, nudi širok izbor od preko 753 kriptovalute. Zato se očekuje da će istraga o krađi biti složena i duga.

Izvor: Informacija/Kurir