Slušaj vest

Apple je pokrenuo hitno ažuriranje nakon što je otkriveno da iPhone pogrešno transkribuje reč „racist“ kao „Trump“ prilikom diktiranja. Ova greška izazvala je lavinu reakcija na društvenim mrežama, sa korisnicima koji su delili snimke na TikToku i drugim platformama.

shutterstock-1010364739.jpg
Foto: Shutterstock

„Svesni smo problema sa prepoznavanjem govora i radimo na ispravci“, izjavio je predstavnik Apple-a. Iako greška traje samo nekoliko trenutaka, Apple objašnjava da se javljaju fonetska preklapanja koja mogu izazvati privremeno pogrešan unos.

Greška nije jedinstvena: Problem sa "Trump" i drugim rečima

Greška nije samo u „racist“. Testiranja su pokazala da iPhone može pogrešno transkribovati reči poput „ramp“, „rhubarb“, „rhythmic“ i „ruffles“, jer imaju fonetske sličnosti sa „Trump“. Apple je najavio da radi na ispravci ovog problema.

doručak sa mobilnim telefonom shutterstock_1815990581.jpg
Foto: Shuttertock

Političke greške: Amazon, Google i Apple takođe u kontroverzama

Ovo nije prvi put da tehnološke kompanije postanu meta političkih optužbi. Amazonova Alexa izazvala je kontroverzu tokom predizborne kampanje 2024. godine, kada je dala različite odgovore na pitanja o Trampu i Haris.

Slično, Google je bio kritikovan zbog pretrage koja je izostavila kartu za Trampa, dok je prikazivala onu za Haris.

5.jpg
Foto: Shutterstock

Apple Investira u SAD, ali da li ove greške utiču na imidž?

Apple je najavio ulaganje od 500 milijardi dolara u SAD, uključujući otvaranje novih radnih mesta i produkciju Apple TV+ u 20 država. Ova najava dolazi nakon sastanka izvršnog direktora Tima Kuka sa predsednikom Trampom, što je izazvalo dodatne spekulacije o političkim uticajima na brend.

Tehničke greške kao političke bombe

Greške poput ove sa prepoznavanjem govora mogu ozbiljno narušiti poverenje korisnika. U vreme političkih podela, Apple će morati pažljivo balansirati između inovacija, društvene odgovornosti i tehničkih propusta. Svaka greška u ovom digitalnom dobu lako postaje politički skandal.