Slušaj vest

U alarmantnom slučaju prevare, 55-godišnji muškarac iz Gospića pretrpeo je gubitak od više od 100.000 evra nakon što je postao žrtva sofisticirane digitalne prevare povezane s ulaganjima u kriptovalute. Prevarant se predstavio kao stručnjak za tržište kriptovaluta i namamio ga da instalira aplikaciju koja mu je omogućila daljinski pristup njegovim ličnim podacima i bankovnom računu.

Bitkoin na dolarima
Bitkoin na dolarima Foto: Shutterstock

Prevarantski trik: Lažni profit, stvarni gubitak

Prema izjavama Ličko-senjske policije, sve je počelo prošlog oktobra, kada je muškarac na savet nepoznatog "stručnjaka" iz kriptovalutne industrije, instalirao aplikaciju na svom mobilnom telefonu. Naivno verujući u obećanje brzog i lakog profita, muškarac je pratio uputstva prevaranta, koji mu je sugerisao da učita svoju ličnu kartu i pruži pristup svom uređaju.

Nakon što je ispunio te zahteve, iz njegovog bankovnog računa počele su nestajati veće sume novca, dok je lažno prikazana dobit sve vreme obmanjivala žrtvu. Prevarant je nesmetano vršio isplate, a prevarenim investitoru je prikazivana lažna zarada, dok su stvarni gubici ostali neprepoznati sve do trenutka kada je žrtva shvatila obim prevare.

shutterstock_kripto.jpg
Foto: Shutterstock

Kriptovalute postaju novi cilj prevaranata

Oštećeni Gospićanin shvatio je da je prevaren za više od 100.000 evra tek nakon što je početkom ove sedmice prijavio slučaj policiji. Ovaj incident ponovo otvara pitanje sigurnosti ulaganja u kriptovalute i sve češće ciljanje građana od strane digitalnih prevaranata.

Policija je apelovala na sve građane da budu oprezni kada se suočavaju s nesigurnim investicijama, te naglasila da je ulaganje u kriptovalute inherentno rizično. „Nikada nemojte ulagati novac temeljen na obećanjima o brzim i lakim prihodima, a ako imate bilo kakve sumnje, potražite savet od nezavisnih finansijskih stručnjaka“, upozoravaju iz policije.

shutterstock_Bitkoin (4).jpg
Foto: Shutterstock

Obratite pažnju na znakove upozorenja

Policija je posebno upozorila na sumnjive poruke, koje ne sadrže personalizovane podatke ili uključuju očigledne pravopisne greške. Takođe, korisnici bi trebali biti na oprezu ako se traže njihovi lični podaci ili ako je zahtev za donacijom izuzetno hitan.

Edukacija i prevencija u borbi protiv sajber kriminala

Kako bi se smanjila učestalost ovakvih prevara, Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske pokrenulo je preventivnu kampanju pod nazivom „Veb heroj“. Kampanja je usmerena na podizanje svesti među građanima o opasnostima sajber kriminala i načinima kako da se zaštite od digitalnih prevara.