Slušaj vest

Apple je izdao kritičnu sigurnosnu zakrpu za ranjivost u WebKit-u, engine-u koji pokreće Safari i mnoge druge aplikacije, koju je kompanija označila kao moguću metu "izuzetno sofisticiranog napada" koji je bio usmeren na specifične pojedince. Ova greška, poznata kao "zero-day" ranjivost, omogućila je napadačima da zaobiđu zaštitu WebKit-ovog sandbox-a koristeći "zlonamerno kreirani veb sadržaj."

shutterstock_iPhone 18 (3).jpg
Foto: Shutterstock

Šta je WebKit ranjivost?

WebKit je ključna tehnologija koja pokreće Apple-ov Safari pretraživač i brojne druge aplikacije. Ranjivost o kojoj je reč omogućila je napadačima da zaobiđu WebKit-ov sandbox, koji je važan deo operativnog sistema za zaštitu uređaja.

Sandbox obezbeđuje da čak i ako je kompromitovan, napadači ne mogu pristupiti drugim delovima sistema. Iskorišćavanjem ove greške, napadači su mogli dobiti neovlašćen pristup osetljivim podacima na pogođenim uređajima.

shutterstock_iphone (1).jpg
Foto: Shutterstock

Zakrpa objavljena za Mac, iPhone, iPad i Vision Pro uređaje

Apple je u utorak izdao zakrpu koja pokriva uređaje kao što su Mac računari, iPhone, iPad, Safari, i novi Vision Pro headset. Ova zakrpa je deo Apple-ove kontinuirane borbe protiv sve sofisticiranijih sajber pretnji.

Kompanija je naglasila da je ranjivost pogodila uređaje sa softverom "pre iOS 17.2", što znači da korisnici koji nisu ažurirali svoje uređaje na najnoviju verziju softvera i dalje mogu biti izloženi riziku.

shutterstock-apple-products.jpg
Foto: Shutterstock

Nova serija ciljanih napada

Iako Apple nije otkrio konkretne pojedince ili organizacije koje su bile pogođene, kompanija je opisala napade kao "izuzetno ciljani" i napomenula da je ranjivost korišćena kao deo napora usmerenog na specifične osobe.

Korišćenje izraza "izuzetno sofisticirani" signalizuje da napadi nisu bili samo dobro planirani, već su verovatno uključivali napredne taktike, potencijalno povezane sa napadima podržanim od strane država ili veoma obučenih sajber kriminalaca.

shutterstock_2396701649.jpg
Foto: Shutterstock

Napadači još nisu identifikovani

Do sada, Apple nije identifikovao napadače niti žrtve ovih napada. Kompanija je odbila da komentariše detalje vezane za ovaj incident, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa obimom problema.

Apple-ova odluka da ne otkrije dodatne informacije o prirodi napada, uključujući moguće implikacije na nacionalnu sigurnost, dovela je do spekulacija da bi incident mogao biti povezan sa veoma osetljivim ciljevima.

shutterstock-715019719-hacker.jpg
Foto: Shutterstock, Ilustracija

Česta upozorenja u Apple izveštajima

Zanimljivo je da je Apple već koristio sličnu formulaciju u februaru ove godine za još jednu kritičnu ranjivost. U tom slučaju, kompanija je takođe spomenula "izuzetno sofisticirane napade na ciljane pojedince."

Iako ne postoji konkretan dokaz koji bi povezivao ova dva napada, ponovna upotreba ovog izraza sugeriše rastuću zabrinutost u vezi sa napadima koji su usmereni na visoko vredne ciljeve, posebno osobe u vladi, biznisu i drugim osetljivim sektorima.

Pre ovih dva incidenta, Apple nikada nije koristio ovakvu terminologiju u svojim sigurnosnim izveštajima, što može ukazivati na promenu u prirodi sajber pretnji. Ovi visoko fokusirani napadi postaju sve teže detektovati i sprečiti, što ukazuje na zabrinjavajući trend u sofisticiranosti sajber kriminalaca.

Apple update
Apple update Foto: Shutterstock

Šira Slika sajber pretnje

Ova ranjivost je samo jedan primer sve složenijeg sajber bezbednosnog pejzaža. Činjenica da Apple sada izdaje više kritičnih zakrpi za specifične ranjivosti naglašava kako taktike sajber kriminalaca postaju sve sofisticiranije. Sa porastom sajber špijunaže i drugih naprednih metoda napada, korisnici Apple proizvoda moraju ostati oprezni i redovno ažurirati svoje uređaje.

Kako da ostanete sigurni

Apple-ova zakrpa za WebKit grešku treba biti instalirana odmah kako bi se obezbedila maksimalna zaštita. Korisnici pogođenih uređaja – onih koji koriste iOS 17.2 ili starije verzije – snažno se savetuju da što pre ažuriraju svoj softver kako bi smanjili rizik od napada. Kontinuirani razvoj sofisticiranih eksploitacija znači da korisnici ne mogu sebi priuštiti opuštanje kada je u pitanju zaštita njihovih uređaja.