Slušaj vest

Hibridne pretnje su pretnje koje su dizajnirane da potkopaju države ili institucije, često putem digitalnih kanala, a bez formalnog ratovanja. To može uključivati „sabotažu kritične infrastrukture digitalnim ili fizičkim sredstvima, krađu informacija, kampanje dezinformacija i sajber napade“, navodi se u izveštaju.

Europol
Europol Foto: Shutterstock

Kriminalci obično sarađuju sa akterima hibridnih pretnji koje sponzoriše država ili radi finansijske dobiti i/ili radi skloništa u sigurnim utočištima.

Ovo „takođe omogućava ovim državama da poriču direktnu umešanost tako što će određene zločine kao što su sajber napadi, kampanje dezinformacija ili čak pranje novca preneti na spoljne saradnike iz kriminalnih mreža“, navodi se u izveštaju.

„Angažovanje više mreža ili aktera takođe može biti isplativo za državne aktere jer kriminalne mreže već imaju uspostavljenu infrastrukturu i često imaju globalni domet.“

sajber kriminal
sajber kriminal Foto: Shutterstock

Najakutnije pretnje hibridnog sajber kriminala koje su istaknute u izveštaju Europola su ransomware, krađa podataka i dezinformacije.

Europol je upozorio da je digitalni svet postao „glavno pozorište“ za organizovani kriminal.

U izveštaju se navodi da će veštačka inteligencija igrati sve veću ulogu u kriminalnim taktikama, tehnikama i procedurama (TTP), čineći napade još skalabilnijim i težim za otkrivanje.

shutterstock_sajber napad (5).jpg
Foto: Shutterstock

„[AI] se može koristiti za hiper-realistične napade socijalnog inženjeringa“, navodi se u izveštaju, ali i za pronalaženje novih ranjivosti, automatizaciju pregovora o otkupnini, različitih oblika internet prevara itd.

U budućnosti bi potpuno autonomna veštačka inteligencija mogla „utrti put kriminalnim mrežama koje u potpunosti kontroliše veštačka inteligencija, označavajući novu eru u organizovanom kriminalu“, upozorio je Europol.

Izvor: Informacija/Kurir