Slušaj vest

Apple je iznenadio javnost odlukom da povuče tužbu protiv kanadske kompanije GEEP, iako je utvrđeno da je GEEP nezakonito preprodao gotovo 100.000 iPhone uređaja na kineskom tržištu. Ovaj skandal, koji se odvijao iza kulisa tokom poslednjih nekoliko godina, mogao je Appleu doneti štetu od čak 23 miliona dolara, ali umesto toga, tehnološki gigant je odlučio da okonča pravnu borbu.

shutterstock-2199450605.jpg
Foto: Shutterstock

Šokantna prevara: GEEP preršio ugovor

Od 2014. godine, Apple je bio u partnerstvu s GEEP-om, kompanijom zaduženom za reciklažu starih elektronskih uređaja. Međutim, tokom unutrašnje revizije 2017. godine, Apple je otkrio šokantne nepravilnosti.

Iako je bilo dogovoreno da GEEP uništi stari inventar, uključujući iPhone uređaje, GEEP je umesto toga odlučio da ih preproda u Kini, ostvarujući tako ličnu finansijsku korist. Ovaj postupak je doveo do podizanja tužbe protiv GEEP-a u januaru 2020. godine.

shutterstock_Apple (1).jpg
Foto: Shutterstock

GEEP prebacuje krivicu na zaposlene

Iako su dokazi bili jasni, GEEP je tvrdio da su pojedini zaposleni odgovorni za krađu i preprodaju uređaja, a ne sama kompanija.

Takav stav nije ubedio Apple, koji je nastavio sa pravnim postupkom u nastojanju da naplati štetu i osigura pravdu. Međutim, nakon više od četiri godine, Apple je iznenada povukao tužbu.

shutterstock-tuzba-2.jpg
Foto: Shutterstock

Zašto je Apple odustao?

Iako su svi pravni parametri ukazivali na to da tužba treba da ide dalje, Apple je odlučio da povuče zahtev za naknadom od 23 miliona dolara.

Zakonodavni okvir u Kanadi nalaže da tužba bude povučena automatski ako se ne nastavi u roku od pet godina, što znači da bi rok za povlačenje istekao u januaru 2025. godine. Međutim, Apple je, dan pre isteka roka, odlučio da povuče tužbu, što je izazvalo brojne spekulacije u javnosti.

shutterstock-apple-2.jpg
Foto: Shutterstock

GEEP više ne postoji

Jedan od mogućih razloga za povlačenje tužbe je to što GEEP više nije aktivna kompanija. Naime, GEEP je prestao sa radom 2019. godine i integrisan je u kompaniju Quantum Lifecycle Partners.

S obzirom na činjenicu da je nekadašnji partner Apple-a sada deo većeg poslovnog entiteta, dalji pravni postupak verovatno ne bi imao smisla, a tužba bi bila besplodna.

Iako se skandal s GEEP-om čini kao kap u moru problema s elektronikom, ovaj slučaj podseća na to koliko je važno obratiti pažnju na sve aspekte poslovanja, čak i kada su u pitanju reciklaža i održivost.