Slušaj vest

Istraživanje je pokazalo da je generacija Z (18 do 26 godina) najsklonija korišćenju veštačke inteligencije u ljubavnom životu - 15 odsto ispitanih koristi veštačku inteligenciju za planiranje dejtova, a 12 odsto traži savete za veze. Nešto manje otvoreni prema ovome su milenijalci (29 do 44 godine) - devet odsto njih koristi AI za planiranje dejtova, a 11 odsto za ljubavne savete.

Mnogi su skeptični prema veštačkoj inteligenciji

Ipak, većina mladih još uvek ne dopušta veštačkoj inteligenciji da preuzme ulogu Kupidona. Čak 72 odsto pripadnika generacije Z i 76 odsto milenijalaca nikad nije koristilo veštačku inteligenciju u romantične svrhe. Glavni razlozi su, kako su sami naveli, sumnje u autentičnost i stvarnu povezanost.

ChatGPT (5).jpg
ChatGPT Foto: Shutterstock

Stručnjakinja za veze Ejli Bulok, koja radi za aplikaciju Paired, pojašnjava zašto su mladi oprezni: "Dejting aplikacije su iscrpljujuće, a nakon pandemije ljudi sve više traže lični kontakt. AI deluje kao još jedan alat koji veze udaljava od iskrene ljudske povezanosti i mnogi su zbog toga skeptični."

Kako tehnologija utiče na veze?

Ispitanici su otkrili i koje probleme imaju u vezama kad je reč o tehnologiji. Najčešći problem za generaciju Z i milenijalce je korišćenje telefona tokom zajedničkog vremena - 57 odsto mladih i 68 odsto milenijalaca to navodi kao smetnju. Slede igranje igrica i odgovaranje na poslovne poruke van radnog vremena.

korišćenje mobilnog telefona pred spavanje shutterstock_1878050461.jpg
Foto: Shutterstock

Iako AI još nije široko prihvaćen u ljubavnim odnosima, interesovanje raste. Gotovo petina milenijalaca (19 odsto) kaže da bi u budućnosti razmotrila korišćenje veštačke inteligencije za savetovanje, partnersku terapiju ili vođene vežbe za parove. Bulok pritom upozorava: "Preveliko oslanjanje na veštačku inteligenciju moglo bi da dovede do smanjene emocionalne inteligencije i lošijeg rešavanja sukoba u vezama."

ChatGPT (2).jpg
Foto: Shutterstock

"Treba poboljšati način na koji se povezujemo"

"Izazovi u vezi su oduvek rešavani uz pomoć knjiga, prijatelja ili terapeuta - AI je samo još jedan alat", dodaje Bulok. "Neće zameniti stvarnu povezanost, ali bi mogao da pomogne parovima da se bolje snalaze u modernim ljubavnim odnosima."

"Umesto da se bojimo nove tehnologije, treba da se usmerimo na to kako može da poboljša način na koji se povezujemo. Taj voz već ide, hteli mi to ili ne", zaključila je.

(Kurir.rs/ Index.hr)

Video: Veštačka inteligencija nikada neće moći da zameni ljudski faktor, tvrde stručnjaci

"Veštačka inteligencija nikada neće moći da zameni ljudski faktor!" Stručnjaci tvrde: Nikada ne sme postati zamena za ljudsku stručnost Izvor: Kurir televizija