Slušaj vest

Donosimo pregled funkcija koje su takođe jednostavne, ali vam nude više mogućnosti kako da ovaj alat učinite još korisnijim.

1. Stvorite i analizirajte slike

ChatGPT nije ograničen na generisanje teksta - može da stvori slike na bazi tekstualnih opisa, kao što su umetnička dela, logotipi ili jedinstveni vizuelni elementi za vaš sadržaj.

Takođe može da analizira učitane slike identifikovanjem objekata, izdvajanjem teksta i prepoznavanjem uzoraka, što ga čini posebno korisnim za tumačenje infografika ili složenih vizualnih prikaza.

ChatGPT (2).jpg
Foto: Shutterstock

Kako biste generisali sliku, unesite uputstvo poput "Napravi sliku crnog mačka na Marsu" i ChatGPT će je generisati.

Kako biste dobili analizu slike, kliknite na ikonicu plusa, odaberite "Upload from computer" i preuzmite sliku iz svoje lokalne arhive. Zatim precizirajte šta želite za analizu.

2. Pretražujte web

ChatGPT može da pristupi webu radi informacija u realnom vremenu, što mu omogućuje korišćenje najnovijih podataka koji nisu u njegovoj bazi. Takođe pruža reference na svoje izvore. Pošto se oslanja na izvore na webu, mogao bi da generiše netačne informacije. Stoga svakako proverite sve što je potencijalno osetljivo.

ChatGPT (5).jpg
Foto: Shutterstock

Kako biste koristili funkciju pretraživanja, možete da unesete odgovarajući upit ili kliknete opciju "Search" pre nego što unesete upit. Odgovor može da stigne nekoliko dodatnih sekundi kasnije u poređenju s uobičajenim odgovorima.

3. Brbljajte bez korišćenja ruku s glasovnim načinom rada

Ovaj način rada ChatGPT-ja omogućuje korištenje glasa za komunikaciju. Reaguje trenutno, a komunikacija je razgovorna, što može da ubrza proces jer izbegavate kuckanje. Ova funkcija je posebno korisna za starije osobe ili one koje imaju poteškoća s kucanjem. Takođe možete da ga koristite kao vežbu za intervju.

shutterstock_OpenAI (4).jpg
Foto: Shutterstock

Kako biste omogućili ovu funkciju, kliknite na ikonicu glasovnog načina rada u donjem desnom uglu trake za pretraživanje, dozvolite pristup mikrofonu i počnite da govorite. Za izlaz kliknite na "krstić".

Vaša istorija razgovora ostaje sačuvana u istom razgovoru. Za promenu zadatog glasa kliknite na ikonicu melodije u gornjem desnom uglu i odaberite željeni glas.

4. Eksperimentišite s prilagođenim GPT-ovima

Prilagođeni GPT-ovi su verzije ChatGPT-ja izgrađene za specifične zadatke. Na primer, ako izradite GPT za pomoć pri pisanju e-poruka, on će se fokusirati posebno na taj zadatak. Za to nisu potrebne veštine računarskog kodiranja, pa svako može da ga napravi.

ChatGPT (4).jpg
Foto: Shutterstock

Možete da podelite svoj prilagođeni GPT kako bi drugi mogli da ga isprobaju. Isto tako, možete da pristupite GPT-ovima koje su izradili drugi korisnici iz GPT biblioteke.

Kako biste pregledali dostupne GPT-ove, kliknite "Explore GPTs" na vrhu leve bočne trake, potražite željeni GPT, odaberite ga i kliknite "Start Chat". Korisnici besplatne verzije sada imaju ograničen pristup GPT-ovima. Ograničenja za GPT-4o primjenjuju se i na GPT i na ChatGPT.

Nakon što dosegnete ograničenje, moraćete da pričekate pre nego što ćete moći ponovo da ga koristite. Osim toga, za izradu i deljenje vaših GPT-ova potrebna je pretplata na Plus. Ne možete da ostavite ocene za GPT kao besplatni korisnik.

shutterstock_OpenAI (2).jpg
Foto: Shutterstock

5) Saznajte rezon koji stoji iza odgovora

U načinu redovnog razgovora, ChatGPT pruža direktne odgovore na vaša pitanja. Koristeći funkciju rasuđivanja, možete da ga zamolite za pojašnjenje misaonog procesa korišćenog za generisanje odgovora.

Kao besplatni korisnik, možete da koristite ovu funkciju klikom na dugme "Reason" pored dugmeta "Search" prilikom unosa upita. Kada primite odgovor, možete da proširite odeljak obrazloženja kako biste videli kako je veštačka inteligencija došla do njega.

Ovu funkciju takođe možete da ostavite uključenom za dodatna pitanja kako biste mogli da vidite obrazloženje tokom razgovora.

Kao pretplatnik Plusa, možete da birate između raznih modela za dobijanje odgovora pomoću naprednog razmišljanja.

6. Pogledajte šta ChatGPT pamti o vama

ChatGPT ima funkciju memorije koja čuva informacije iz razgovora. Možete mu reći da zapamti određene pojedinosti, pregleda sećanja koja je sačuvao i zamoliti ga da zaboravi bilo koji podatak.

(Kurir.rs/ tportal)

Video: ChatGPT odbija da napiše ime David Mayer

ChatGPT odbija da napiše ime David Mayer Izvor: TikTok / dylan.page