Slušaj vest

Ponekad nije moguće izbeći onlajn konvertore, npr. poslali su vam fajl u nekom veoma
retkom ili zastarelom formatu. Nažalost, nemoguće je garantovati poverljivost prilikom korišćenja onlajn konvertora.

Njihovi kreatori mogu napisati šta god žele u pravilima korišćenja sajta, ali nikada nećete znati šta se zapravo dešava sa vašim otpremljenim podacima. Stoga, zlatno pravilo glasi: nikada ne konvertujte osetljive informacije onlajn.

fajl convert (1).jpg
Kako bezbedno otpremiti fajlove Foto: Shutterstock

Ako imate Google nalog (a ko ga nema?), možete otpremiti fajl koji želite da konvertujete na Google Drive (prihvata se većina formata), desni klik, otvorite ga u Google Docs/Sheets/Slides, a zatim ga preuzmite u drugom formatu. Jedna od prednosti ove metode je da radi i na mobilnim uređajima, iako je u ovom slučaju pogodnije otvoriti fajl u odgovarajućem Google alatu za uređivanje.


Drugi prilično siguran način za konvertovanje tekstualnih ili grafičkih fajlova je Adobe onlajn
konvertor. Možete ga koristiti čak i besplatno na pametnom telefonu — ali postoji jedna mana:
svi otpremljeni podaci se čuvaju na serverima kompanije Adobe, što ovu metodu čini
neprikladnom za poverljive fajlove.

shutterstock-kaspersky-3.jpg
Saveti stručnjaka iz Kaspersky Foto: Shutterstock

 Savet stručnjaka kompanije Kaspersky

Stručnjaci kompanije Kaspersky podelili su i jedan trik za koji malo ljudi zna. Ponekad
nije potrebno konvertovati fajl u drugi format, već samo izvući informacije iz njega, npr. izvući slike iz tekstualnog dokumenta ili prezentacije u njihovom originalnom formatu. Ovo je obično vremenski zahtevno i nepraktično, čak i sa originalnim uređivačima, jer morate eksportovati slike jednu po jednu, a uređivači mogu promeniti njihovu veličinu ili ih kompresovati, što smanjuje kvalitet slike.

Međutim, postoji način da se ovo zaobiđe. Tajna je u tome što fajlovi mnogih formata nisu ništa drugo do kompresovan folder sa podfolderima koji sadrže „delove slagalice“: tekst, slike,
ubačene video zapise i slično. Sve to je upakovano u ZIP. To znači da su gotovo svi fajlovi iz Office paketa ZIP arhive sa promenjenom ekstenzijom u DOCX, PPTX, PAGES, itd.
Da biste izvukli sav sadržaj iz ove „arhive“, potrebno je samo da preimenujete fajl, tj. promenite njegovu ekstenziju u ZIP, a zatim ga raspakujete. Rezultat će biti folder sa podfolderima u kojima su svi „sastojci“ originalnog dokumenta uredno raspoređeni.

Dakle, ako naiđete na nepoznat format fajla, prvo ga skenirajte na viruse pomoću pouzdanog
sigurnosnog rešenja, zatim napravite kopiju, promenite ekstenziju u ZIP (na macOS, ako je
ekstenzija fajla skrivena, možda ćete morati da pritisnete ⌘+I da biste je promenili), i pokušajte da raspakujete fajl — u mnogim slučajevima ovo će funkcionisati. Zatim, pretražite dobijeni folder i naći ćete svakojake korisne stvari!

(Kurir.rs/tagtech/M.J)