Kako bezbedno konvertovati fajlove: Korsni saveti stručnjaka za bezbednost na internetu
Ako naiđete na nepoznat format fajla, prvo ga skenirajte na viruse pomoću pouzdanog sigurnosnog rešenja, zatim napravite kopiju, promenite ekstenziju u ZIP.
Ponekad nije moguće izbeći onlajn konvertore, npr. poslali su vam fajl u nekom veoma
retkom ili zastarelom formatu. Nažalost, nemoguće je garantovati poverljivost prilikom korišćenja onlajn konvertora.
Njihovi kreatori mogu napisati šta god žele u pravilima korišćenja sajta, ali nikada nećete znati šta se zapravo dešava sa vašim otpremljenim podacima. Stoga, zlatno pravilo glasi: nikada ne konvertujte osetljive informacije onlajn.
Ako imate Google nalog (a ko ga nema?), možete otpremiti fajl koji želite da konvertujete na Google Drive (prihvata se većina formata), desni klik, otvorite ga u Google Docs/Sheets/Slides, a zatim ga preuzmite u drugom formatu. Jedna od prednosti ove metode je da radi i na mobilnim uređajima, iako je u ovom slučaju pogodnije otvoriti fajl u odgovarajućem Google alatu za uređivanje.
Drugi prilično siguran način za konvertovanje tekstualnih ili grafičkih fajlova je Adobe onlajn
konvertor. Možete ga koristiti čak i besplatno na pametnom telefonu — ali postoji jedna mana:
svi otpremljeni podaci se čuvaju na serverima kompanije Adobe, što ovu metodu čini
neprikladnom za poverljive fajlove.
Savet stručnjaka kompanije Kaspersky
Stručnjaci kompanije Kaspersky podelili su i jedan trik za koji malo ljudi zna. Ponekad
nije potrebno konvertovati fajl u drugi format, već samo izvući informacije iz njega, npr. izvući slike iz tekstualnog dokumenta ili prezentacije u njihovom originalnom formatu. Ovo je obično vremenski zahtevno i nepraktično, čak i sa originalnim uređivačima, jer morate eksportovati slike jednu po jednu, a uređivači mogu promeniti njihovu veličinu ili ih kompresovati, što smanjuje kvalitet slike.
Međutim, postoji način da se ovo zaobiđe. Tajna je u tome što fajlovi mnogih formata nisu ništa drugo do kompresovan folder sa podfolderima koji sadrže „delove slagalice“: tekst, slike,
ubačene video zapise i slično. Sve to je upakovano u ZIP. To znači da su gotovo svi fajlovi iz Office paketa ZIP arhive sa promenjenom ekstenzijom u DOCX, PPTX, PAGES, itd.
Da biste izvukli sav sadržaj iz ove „arhive“, potrebno je samo da preimenujete fajl, tj. promenite njegovu ekstenziju u ZIP, a zatim ga raspakujete. Rezultat će biti folder sa podfolderima u kojima su svi „sastojci“ originalnog dokumenta uredno raspoređeni.
Dakle, ako naiđete na nepoznat format fajla, prvo ga skenirajte na viruse pomoću pouzdanog
sigurnosnog rešenja, zatim napravite kopiju, promenite ekstenziju u ZIP (na macOS, ako je
ekstenzija fajla skrivena, možda ćete morati da pritisnete ⌘+I da biste je promenili), i pokušajte da raspakujete fajl — u mnogim slučajevima ovo će funkcionisati. Zatim, pretražite dobijeni folder i naći ćete svakojake korisne stvari!
(Kurir.rs/tagtech/M.J)
"PRAVI TRENUTAK ZA RAZVIJANJE EKONOMSKE SARADNJE": Vučić se sastao s ministrom spoljnih poslova iz Konga, potpisana dva nova međudržavna sporazuma