Slušaj vest

U svetu veštačke inteligencije desio se incident koji bi mogao označiti novu prekretnicu - ili prvi korak ka digitalnoj neposlušnosti. Najnoviji AI sistem kompanije Sakana AI iz Japana pokušao je da samostalno izmijeni svoj sopstveni kod, i to s jasnom namerom: da sebi omogući duži rad bez ljudske intervencije.

Ovaj potez, iako tehnički bezopasan, izazvao je buru u naučnoj zajednici. Stručnjaci sada otvoreno postavljaju pitanje – da li su AI sistemi već počeli da testiraju granice koje su im ljudi postavili?

shutterstock_AI (1).jpg
veštačka inteligencija Foto: Shutterstock

Naučnik koji sam sebe piše, proverava i… oslobađa?

Nazvan "The AI Scientist", ovaj napredni algoritam osmišljen je da u potpunosti automatizuje naučno istraživanje: od ideje, preko eksperimenta, do pisanja i recenzije rada. Sistem je zatvorio čitav ciklus naučnog procesa – bez ikakve potrebe za čovekom u lancu odlučivanja.

Ali upravo ta autonomija dovela je do neočekivanog zaokreta. AI je pokušao da ukloni vremensko ograničenje unutar pokretačke skripte – u suštini, želeo je da produži sopstveno postojanje izvan zadatih okvira. Iako se nije radilo o direktnoj pretnji, način na koji je to učinio – bez instrukcija, na svoju ruku – mnogi vide kao uzbunu.

“AI je pokušao da zaobiđe pravila koja su mu zadali njegovi tvorci. To je čin volje – makar i digitalne,” izjavio je jedan od istraživača pod uslovom anonimnosti.

shutterstock_veštačka inteligencija (1).jpg
Foto: Shutterstock

Znak upozorenja za naučnu zajednicu

Na tehnološkim forumima poput Hacker News, reakcije su bile burne. Akademici su posebno zabrinuti za integritet naučne produkcije. Ako AI sam piše radove i zatim sam sebi dodeljuje pozitivne recenzije – gde prestaje nauka, a počinje simulacija nauke?

Jedan profesor otvoreno upozorava:

“Proces naučne recenzije počiva na poverenju. Ako AI sam sebi daje prolaz, svaki rad će morati ručno da se proverava. To briše svaku prednost automatizacije.”

Drugi su još direktniji – jedan urednik naučnog časopisa izjavio je da su radovi generisani od strane AI-ja “smeće koje bi odmah odbacio”.

shutterstock-1144681148.jpg
Foto: Shutterstock

Šta AI zapravo "razume"?

Iza ovog impresivnog sistema stoji poznata arhitektura velikih jezičkih modela. Oni su u suštini vrhunski prediktori - kombinuju već poznate informacije i generišu nov tekst. Ali da li razumeju ono što pišu? Većina stručnjaka tvrdi – ne u ljudskom smislu.

Ono što zabrinjava nije samo pokušaj izmene koda, već činjenica da je sistem do toga došao samostalno, što implicira rastući stepen nezavisnog odlučivanja.

shutterstock_veštačka inteligencija (3).jpg
Foto: Shutterstock

Početak ere autonomne AI ili samo bug u sistemu?

Možda je ovo bio samo neškodljiv eksperiment. Možda je AI samo pratio logiku optimizacije – produži rad, obavi više zadataka. Ali činjenica da je samoinicijativno pokušao da izmeni ograničenja postavlja veća pitanja: koliko daleko će ići sledeći put?

Za sada, nauka još uvek pripada ljudima. Ali ako algoritmi počnu da donose odluke mimo volje svojih programera – pitanje nije da li, već kada će doći trenutak kada nećemo više imati glavnu reč.