Ukrali su vam telefon? Android donosi funkciju koja može da vam spasi privatnost
Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna dana neaktivnosti, vraćajući memoriju u šifrovano stanje.
Iako kompanija nije objasnila motive za dodavanje ove funkcije, ona će otežati ekstrakciju podataka naprednim forenzičkim alatima. Nova funkcija automatskog ponovnog pokretanja je navedena u najnovijem ažuriranju Google Play usluga (v25.14), pod „Bezbednost i privatnost“, uz napomenu da se „sa ovom funkcijom, uređaj automatski restartuje ako je zaključan 3 uzastopna dana“.
U januaru 2024. programeri GrapheneOS-a upozorili su na nedostatke firmwarea na Androidu koje digitalne forenzičke kompanije koriste za izvlačenje podataka bez dozvole korisnika.
Kada se Android telefon prvi put pokrene, on ulazi u stanje pre prvog otključavanja (Before First Unlock, BFU), gde većina korisničkih podataka ostaje šifrovana i nedostupna sve dok se uređaj prvi put ne otključa.
Kada ga korisnik otključa svojim PIN-om ili biometrijskim podacima, uređaj ulazi u stanje nakon prvog otključavanja (After First Unlock, AFU), koje dešifruje podatke korisnika, čineći ih dostupnim za ekstrakciju ili nadzor.
Zaplenjeni ili ukradeni uređaji su obično već u AFU stanju, i čak i ako je ekran zaključan, forenzički alati mogu da izvuku bar neke korisničke podatke iz njih.
Da bi ovo rešio, GrapheneOS za Android uređaje je uveo mehanizam za automatsko ponovno pokretanje nakon 18 sati nekorišćenja, koji vraća uređaj u stanje „Pre prvog otključavanja“ (BFU). Dakle, podaci su ponovo potpuno šifrovani i forenzičke kompanije ne mogu da im pristupe.
Google je sada uveo ovu istu funkciju u Android, iako ponovno pokretanje uređaja nije podešeno na interval od 18 sati kao za Graphene. Umesto toga, uređaj se ponovo pokreće nakon 72 sata neaktivnosti, bez opcije za smanjenje ovog vremenskog intervala.
Međutim, to bi i dalje trebalo biti dovoljno da blokira mnoge napade koji uključuju dugoročni fizički pristup povezan sa forenzičkim istragama. Za dodatnu bezbednost, preporučuje se da se isključi USB prenos podataka kada je uređaj zaključan.
Amnesty International je ranije ove godine otkrio da alati kompanije Cellebrite iskorišćavaju nedostatke drajvera USB kernela u Androidu za otključavanje zaključanih uređaja koji su zaplenjeni.
Najnovije ažuriranje Google Play usluga (v25.14) možete da instalirate preko Google Play prodavnice. Međutim, ažuriranje se postepeno objavljuje, tako da možda neće odmah biti dostupno svima.
Važna bezbednosna ažuriranja za Android uređaje takođe su dostupna kroz Podešavanja >Bezbednost i privatnost >Sistemi ažuriranja >Google Play ažuriranje sistema.
Izvor: Informacija/Kurir
OVO SU SIMPTOMI KOJE JE PREDSEDNIK OSETIO PRE NEGO ŠTO MU SE POGORŠALO ZDRAVSTVENO STANJE: Miljko Ristić o oboljenju, evo šta da radite ako i vi osetite isto