Američki političari baš vole da dele osetljive podatke putem Signala: Evo o čemu je reč
Ta je platforma, objasnila je njena predsednica, dizajnirana tako da joj je privatnost na prvome mestu
Američki političari u administraciji Donalda Trumpa napravili su nekoliko velikih sigurnosnih propusta poslednjih nedelja. Prvo je u privatnu grupu visokih američkih funkcionera u kojoj se raspravlja o tajnim operacijama i napadima na grupe pobunjenika dodan novinar Džefri Goldberg, a onda je otkriveno kako je američki savetnik za nacionalnu sigurnost Majkl Valtc sa saradnicima za službenu i tajnu komunikaciju koristio - privatni Gmail.
Niz propusta nastavio se i dalje kad je otkriveno da je američki ministar obrane podelio je detalje napada na hutiste u Jemenu u grupi za razmenu poruka na platformi Signal, u koju su bili uključeni njegova supruga, brat i advokat.
Tu neverovatnu situaciju već je ranije komentarisala predsednica Signala Meredit Vajtaker kojoj su neki od najvećih funkcionera američke administracije, uključujući i šefa diplomacije Marka Rubija, potpredsednika J. D. Vansa, šefa CIA-e Džona Ratklifa i drugih napravili veliku reklamu. Ako se oni za svoju komunikaciju, za koju je jasno da mora biti maksimalno sigurna i zaštićena i unutar koje se dele vojne tajne najveće važnosti, odabrali Signal, jasno je kako smatraju da je reč najsigurnijoj dostupnoj komunikacijskoj platformi.
Zlatni standard privatnosti
Treba naglasiti kako nije neuobičajeno za članove američke administracije, uključujući i one iz samog vrha, da u svojoj dnevnoj komunikaciji koriste Signal, no kada je reč o razmjeni ovakvih tajnih informacija, upotreba Signala i sličnih platformi nije odobrena. Takve se rasprave obično vode putem posebnih sigurnih uređaja te unutar zaštićenih objekata. Neki pravni stručnjaci smatraju kako je u ovom slučaju možda čak i prekršen zakon o špijunaži.
Meredit o toj se situaciji oglasila putem platforme X. Konkretno, reagovala je na jednu objavu u kojoj se tvrdi kako postoji mala razlika između Signala i WhatsAppa te je objasnila u čemu se te platforme razlikuju i koje su prednosti Signala. Upravo zbog takvih prednosti najuticajniji američki političari koriste Signal umesto konkurentskih platformi za osetljiviju komunikaciju.
Ta je platforma, objasnila je njena predsednica, dizajnirana tako da joj je privatnost na prvome mestu, što uključuje i end-to-end enkripciju, ali i malu količinu podataka koji se mogu otkriti u slučaju da to od njih zatraži sud.
Kada je u pitanju privatna komunikacija, ona kaže kako je Signal "zlatni standard". No kako smo videli na ovom primeru iz SAD-a, čak ni najsigurnija mreža i najveća zaštita ne mogu pomoći u jednom slučaju - a to je ljudska glupost i ljudska greška.
Upravo su zato nedavno iz NSA upozorili korisnike da provere sigurnosne postavke na svojim aplikacijama za dopisivanje, ne bi li smanjili ranjivost aplikacije zbog ljudske pogreške na najmanju meru.
(Kurir.rs/Zimo.Dnevnik.hr)
"NAROD SE OSVESTIO, POBUNIO PROTIV STRANOG MEŠANJA" Vučić: Odluka da dođem bila je sasvim racionalna! Dao sam reč i ta reč nešto znači, ovde u Moskvi to znaju