Slušaj vest

Novčane isplate su deo šire antimonopolske istrage protiv Google-a, koja uključuje i druge marketinške prakse tehnološkog giganta. Iako specifične cifre nisu objavljene, tvrdnje iz istrage ukazuju na to da Google ulaže značajan novac kako bi osigurao dominaciju svojih proizvoda i servisa na uređajima drugih proizvođača.

shutterstock_2456572507.jpg
Foto: Shutterstock

Zanimljivo je da je sve ovo postalo poznato kao deo šire antimonopolske tužbe, koja istražuje različite metode koje Google koristi kako bi održao svoj monopol na tržištu internet pretrage i drugih digitalnih usluga.

Kako bi nastavio svoju strategiju širenja, Google je pristao na ovu vrstu plaćanja Samsungu, što samo potvrđuje ambiciju kompanije da preuzme što veći deo tržišta pametnih telefona, ubedivši korisnike da koriste upravo njegove aplikacije.

shutterstock_alfabet (1).jpg
Foto: Shutterstock

Google i Samsung ugovorili saradnju na dve godine

Peter Fitzgerald, potpredsednik Google-a zadužen za platforme i partnerstva sa uređajima, svedočio je na saveznom sudu da je ovaj aranžman sa Samsungom započet još u januaru.

Prema njegovim rečima, Google i Samsung su potpisali ugovor koji je zaključen na najmanje dve godine. Ovaj period će verovatno omogućiti Google-u da testira efikasnost Gemini aplikacije na Samsungovim uređajima i da proceni koliko će korisnici biti voljni da koriste ovu novu tehnologiju.

Google Gemini
Google Gemini Foto: Shutterstock

Zanimljivo je da je ovaj ugovor samo jedan u nizu sličnih aranžmana koje Google ima sa velikim proizvođačima pametnih telefona.

Takođe, dok je Gemini možda još uvek u fazi rasta u pogledu popularnosti, Google se očigledno kladi na dugoročne strategije koje uključuju finansijsku stimulaciju kako bi potakao korisnike na veću upotrebu njegovih proizvoda.

Mesečne isplate bez poznatih iznosa

Iako nije razotkrivena tačna visina isplata koje Google vrši prema Samsungu, Ministarstvo pravde SAD-a je, tokom suđenja, označilo ove isplate kao "ogromnu sumu novca u fiksnim mesečnim isplatama.

shutterstock-google-3.jpg
Foto: Shutterstock

" Ovo ukazuje na to da su novčana ulaganja u ovaj sporazum značajna, ali i dalje u velikoj meri nepoznata javnosti. Ovaj nesrazmeran iznos novca potvrđuje ozbiljnost s kojom Google pristupa promovisanju svojih tehnologija i usluga na globalnoj sceni.

Dok se i dalje spekuliše o tačnim brojkama, jasno je da Google ulaže značajan kapital u preinstalaciju svoje aplikacije Gemini na telefone, jer želi da osigura da korisnici njegove usluge koriste kao podrazumevanu opciju.

shutterstock-google-2.jpg
Foto: Shutterstock

Takođe, ovo može da predstavlja ozbiljan pritisak na konkurenciju koja se bori da zadrži udeo na tržištu pametnih telefona, jer visoki iznosi isplata mogu učiniti ovu vrstu dogovora teško dostižnom za manje kompanije.

Antimonopolska tužba protiv Google-a

Sam slučaj u kojem su otkrivene ove informacije deo je šire antimonopolske istrage koja se vodi protiv Google-a. Tužba je inicirana optužbama da je Google koristio monopolske prakse kako bi obezbedio dominaciju na tržištu internet pretrage i drugih servisa.

Konkretno, tužitelji tvrde da Google plaća velikim kompanijama poput Apple-a, Samsung-a i drugih da bi osigurao da njegov pretraživač bude podrazumevani na njihovim uređajima.

Google i suđenje
Foto: Shutterstock

Ovaj slučaj je postao sve važniji jer ukazuje na potencijalno nezakonito ponašanje koje bi moglo imati dugoročne posledice po regulaciju tržišta. Prema mišljenju stručnjaka, ovo suštinski dovodi u pitanje pravičnost tržišta, jer velike kompanije koriste svoj kapital i resurse da blokiraju konkurenciju i osiguraju sebi konkurentske prednosti.

Pitanje finansiranja za popularizaciju AI aplikacija

Kada pogledamo ove ogromne isplate Google-a Samsung-u, postavlja se pitanje: Zašto kompanija, koja ima toliko novca na raspolaganju, ne bi direktno dala deo tih sredstava krajnjim korisnicima, umesto što plaća proizvođačima uređaja da unapred instaliraju svoje aplikacije?

Google Gemini
Google Gemini Foto: Shutterstock

Ukoliko Google ozbiljno želi da popularizuje svoju generativnu AI aplikaciju Gemini, možda bi bilo korisno da pruži direktne podsticaje korisnicima, koji zapravo moraju da se nose sa bloatware-om.

Ovo pitanje je izazvalo brojne reakcije na internetu, jer mnogi korisnici smatraju da bi novac koji je uložen u marketinške strategije mogao biti bolje usmeren ka krajnjim korisnicima, koji bi za uzvrat mogli da daju vredne povratne informacije i podstaknu brži razvoj aplikacije. U svakom slučaju, čini se da Google još uvek nije pronašao pravi balans između ulaganja u svoju tehnologiju i korisničkog zadovoljstva.