Slušaj vest

Teslini ambiciozni planovi za njen dugo očekivani humanoidni robot, Optimus, doživeli su značajan udarac. Proizvodnja je odložena zbog novih izvoznim restrikcija koje je Kina uvela na magnete od retkih zemljanih elemenata, koji su ključni za robotiku. Neočekivani potez bacio je senku na Teslino strategiju za revoluciju u robotici, a kompanija sada mora da se snađe kako bi prilagodila vremenski okvir proizvodnje.

shutterstock-optimus-2.jpg
Foto: Shutterstock

Kineski strateški potez: Stezanje kontrole nad magnetima

Tokom nedavnog predstavljanja finansijskih rezultata, izvršni direktor Tesle Ilon Mask otkrio je da kineska vlada sada zahteva posebne dozvole za izvoz magneta od retkih zemljanih elemenata, koji su od esencijalnog značaja za konstrukciju Teslinog humanoidnog robota.

Mask je ukazao na činjenicu da je ovaj potez deo šireg odgovora Kine na rastuće tenzije sa Sjedinjenim Američkim Državama, naročito u vezi sa trgovinskim carinama. Kineske vlasti navode da žele da osiguraju da se retki zemljani elementi ne koriste u vojne svrhe.

„Magneti od retkih zemljanih elemenata biće korišćeni samo za robota Tesla Optimus,“ naglasio je Mask, objašnjavajući da robot nema nikakvu vojnu namenu. Međutim, nove restrikcije otežavaju Tesli da obezbedi potrebne materijale za izradu ovog robota, što bi moglo izazvati odlaganje njegovog lansiranja za nekoliko meseci.

čip sa zastavom kine i amrike
Foto: Shutterstock

Pritisak na globalne lance snabdevanja

Nove izvozne regulative, koje su stupile na snagu ovog meseca, ne utiču samo na sirovine, već i na prerađene materijale, što predstavlja dodatni izazov za već krhke globalne lance snabdevanja tehnologijom.

Analitičari upozoravaju da će pojačane kineske restrikcije biti teže zaobići, što će pogoditi industrije širom sveta. Tesla se nalazi u specifičnoj situaciji - planovi za proizvodnju Optimus robota sada su uhvaćeni u političkom okruženju koje se brzo menja.

čip na ploči sa kineskim regionom
Foto: Shutterstock

Optimus: Teslina vizija budućnosti robotike

Prvi put predstavljen 2022. godine, Tesla Optimus robot nije samo korak napred u robotici, već je i deo dugoročne vizije Ilona Maska da proširi tehnološki lanac snabdevanja izvan automobilskog sektora. Mask je ranije najavio planove za proizvodnju hiljada Optimus robota do 2025. godine, ali ovi novi trgovinski problemi sa retkim zemljanim elementima mogli bi ozbiljno ugroziti taj rok.

Kina kontroliše oko 80% globalne proizvodnje retkih zemljanih elemenata, što joj daje ogromnu moć u oblikovanju globalnih lanaca snabdevanja tehnologijom. Situacija sa Teslinim Optimus robotom jasno pokazuje koliko su sada već složeni odnosi između geopolitike i napredne robotike.

shutterstock-optimus-1.jpg
Foto: Shutterstock

Robotika u središtu tenzija

Kako pritisci na globalne lance snabdevanja tehnologijom rastu, kompanije poput Tesle suočavaju se sa izazovom da nastave razvoj robotike kroz složene međunarodne regulative. Tržišta širom sveta pažljivo prate svaki novi korak u vezi sa izvozom i proizvodnjom Optimus robota.

Ilon Mask je ponovio da je ključno prevazići ove kineske izvozne restrikcije kako bi se obezbedila budućnost robotike u Tesli. Iako kompanija razmatra alternative ukoliko se problem produži, pronalaženje zamena za magnete od retkih zemljanih elemenata nije jednostavan zadatak zbog njihovih jedinstvenih svojstava.

Teslin Optimus humanoidni robot Foto: Shutterstock

Budućnost robotike

Ova situacija sa Teslinim Optimus robotom predstavlja jasnu ilustraciju kako globalni lanci snabdevanja postaju ranjiviji usled geopolitičkih tenzija.

Dok robotika postaje sve važniji deo tehnoloških inovacija, i dalje je podložna uticaju međunarodnih odnosa i kontrole resursa. Tesla Optimus robot mogao bi biti samo prvi u nizu naprednih tehnoloških proizvoda koji će osetiti posledice sve strožije kontrole ključnih resursa.