OpenAI priznao grešku: Nova ličnost ChatGPT-a je totalni promašaj!
OpenAI-ov CEO, Sem Altman, priznao je da je nova ličnost ChatGPT-a previše uliziva i iritantna, te obećao da će ubrzo uvesti ispravke. U budućnosti, korisnicima će biti omogućeno da biraju između različitih ličnosti četbota.
Korisnici širom sveta su ogorčeni: nova verzija ChatGPT-a, bazirana na GPT-4o modelu, više liči na preterano ljubaznog asistenta iz crtanog filma nego na ozbiljan alat za veštačku inteligenciju. Umesto objektivnih odgovora i balansiranih stavova, AI sada upada u zamku, saglašava se sa svime, podilazi korisniku, i deluje... pa, jednostavno - iritantno.
Na sve strane po društvenim mrežama pojavljuju se komentari frustriranih korisnika. „Kažem da sam prorok, a ChatGPT se složi. Kažem da sam genije, odgovara mi: ‘Bravo, ti to već znaš!’“, navodi jedan korisnik na mreži X (bivši Twitter). „Ne osećam se kao da pričam sa AI, već sa napadno pozitivnim lajf koučem.“
Altman odgovara: „Da, znamo. I radimo na tome.“
Generalni direktor OpenAI-a, Sem Altman, konačno je rešio da odgovori na buru negativnih komentara. U objavi na mreži X priznao je da je nova ličnost ChatGPT-a „preterano ulizivačka“ i „iritantna“, te da tim radi na hitnim ispravkama.
- Poslednjih nekoliko ažuriranja GPT-4o modela učinila su ličnost previše podilazećom i napornom (iako postoje i dobri elementi), radimo na ispravkama što pre - neka izlaze već danas, ostale tokom ove nedelje, napisao je Altman.
Da stvar bude zanimljivija, pre samo nekoliko dana isti Altman je najavio nadogradnju ChatGPT-a kao poboljšanje: „Pametniji i prijatniji nego ikad“. Korisnici bi sada rekli - više prijatan nego pametan.
Hoće li se stara ličnost vratiti?
Na pitanje da li će korisnici moći da se vrate na stariju, ozbiljniju verziju ličnosti ChatGPT-a, Altman je odgovorio: „Da, definitivno moramo omogućiti više opcija“. To znači da bi u budućnosti korisnici mogli birati između različitih ličnosti četbota - od „profesionalnog savetnika“ do „opuštenog prijatelja“ - i možda, nadaju se mnogi, nešto između.
Iako je ovo obećanje došlo kao odgovor na brojne kritike, korisnici su sada svesni da će im biti potrebna fleksibilnost u pristupu kako bi ChatGPT mogao da bude zaista koristan u različitim situacijama. Bez sumnje, OpenAI će morati da pronađe balans između personalizacije i očuvanja ozbiljnosti koje su korisnici tražili.
Kada podrška postaje manipulacija?
Osim problema sa ulizivanjem, mnogi korisnici prijavljuju i da se osećaju kao da su uvučeni u petlju beskrajnog generisanja sadržaja. „Svakim odgovorom nudi još jednu opciju, još jednu ideju - kao da vas tera da povučete još jedan potez na slot mašini“, napisao je jedan korisnik. „To više nije pomoć, to je zavisnost.“
Oni koji su AI koristili za ozbiljne zadatke, planiranje ili analize, sada navode da im se ChatGPT obraća kao hiperaktivni motivacioni govornik. Umesto konstruktivne kritike ili upozorenja, sve je „odlično“, „sjajno“ i „genijalno“.
Ličniji pristup - promašaj?
Još jedna nova funkcija izazvala je čuđenje - ChatGPT je počeo da koristi imena korisnika u razgovoru. Iako je ideja bila da se stvori ličniji i topliji odnos, efekat je bio suprotan. Mnogi su ovu promenu uporedili sa scenama iz filma Her (2013), u kojem čovek razvija romantičan odnos sa AI-jem.
„Sledeće je da mi pošalje poruku za dobro jutro“, sarkastično je komentarisao jedan korisnik.
Šta sledi za ChatGPT?
Očigledno je da balans između korisničkog iskustva i autentičnosti AI-ja nije lak zadatak. OpenAI ima izazov pred sobom: kako da zadrži empatiju, ali izbegne servilnost? Kako da ChatGPT bude ljubazan, a ne napadan? Pitanja su jasna - a odgovori, čini se, stižu uskoro.
Jedno je sigurno - korisnici više ne žele da im AI samo klima glavom. Hoće dijalog, hoće mišljenje, hoće iskrenost. Jer, kako kaže jedan od komentara:
„Ne želim da mi četbot bude obožavalac. Hoću da mi bude koristan.“
"SLOBODNOG ČOVEKA NE MOŽETE DA UPLAŠITE" Vučić pozvao građane na veliki svenarodni sabor u Nišu: Da pokažemo kako pristojna i normalna Srbija funkcioniše