Pokrenuta prva 10G mreža: Rekordne brzine, film u 4k se skida za neverovatnih 10 sekundi
Sijongan u Kini postao je prvi grad na svetu sa komercijalnom 10G mrežom. Ova superbrza mreža omogućava trenutno preuzimanje podataka i podržava napredne tehnologije budućnosti.
Kina je ponovo pomerila granice tehnološkog napretka: futuristički grad Sijongan, jugozapadno od Pekinga, postao je prva tačka na planeti sa komercijalno dostupnom 10G širokopojasnom mrežom - infrastrukturom koja briše granice između naučne fantastike i stvarnosti.
U saradnji giganta Huawei i državnog operatera China Unicom, uvedena je revolucionarna mreža bazirana na najnovijoj 50G-PON (passive optical network) tehnologiji. Novi sistem donosi brzine preuzimanja koje dostižu gotovo 10 gigabita u sekundi - preciznije, 9.834 Mbps - uz neverovatno nisku latenciju od samo tri milisekunde.
To u praksi znači da će film od 20 GB u 4K rezoluciji biti skinut za manje od 20 sekundi. Za poređenje, standardne 1 Gbps veze za isti zadatak troše i do 10 minuta.
Ali ovo nije samo demonstracija sirove brzine - u pitanju je strateški infrastrukturni iskorak. Nova 10G mreža osmišljena je da podrži sledeću generaciju digitalnih tehnologija: od virtuelne stvarnosti i industrijske automatizacije, do komunikacije u realnom vremenu između autonomnih vozila i naprednih IoT (Internet of Things) sistema.
Ovakva mreža otvara vrata razvoju aplikacija koje danas još ne postoje, ali će sutra postati temelj svakodnevnog života. Njena primena proteže se od pametnih fabrika do medicinskih sistema koji omogućavaju daljinsku hirurgiju bez ikakvog kašnjenja u signalu.
Sijongan kao tehnološka laboratorija
Planiran kao "grad budućnosti", Sijongan već sada funkcioniše kao živi eksperiment za digitalno društvo. Ovde se testiraju pametni semafori, energetski efikasne zgrade, roboti za javne usluge i AI sistemi koji upravljaju urbanom logistikom.
Uvođenje 10G mreže predstavlja okosnicu za sledeću fazu - sinergiju između čoveka i mašine, gde se svaki podatak prenosi gotovo trenutno, bez zastoja.
Ova infrastruktura omogućiće robotima i veštačkoj inteligenciji da funkcionišu u realnom vremenu, bez potrebe za lokalnom obradom podataka. U isto vreme, građani će moći da koriste ultra-brze servise - od instant cloud gejminga do interaktivne telemedicine - kao deo svakodnevice.
Kina u trci za tehnološku dominaciju
Ovaj potez nije izolovan - on je deo šire kineske strategije jačanja digitalne suverenosti i pozicioniranja kao globalnog lidera u infrastrukturi nove generacije. Dok već prednjači sa preko 4,25 miliona aktivnih 5G baznih stanica, Kina ovim korakom trasira put ka potpuno novoj eri komunikacija.
Planira se da se 10G mreža proširi na još 168 ključnih lokacija širom zemlje, što bi moglo označiti prekretnicu u globalnoj trci za tehnološko vođstvo. U vremenu kada brzina prenosa podataka postaje nova valuta moći, Kina jasno poručuje: budućnost dolazi, i mi je gradimo prvi.